SAADIE: ‘PANDEMİ SÜRECİNDEKİ TECRÜBELERİMİZDEN GELECEK İÇİN DERS ÇIKARMALIYIZ’


 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 1 Temmuz 2020 tarihinde düzenlediği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı yerel yönetim söyleşisinde, aynı zamanda teşkilatın başkanlık görevini de yürüten Lübnan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadie’yi konuk etti.

Gerçekleştirilen canlı yayın vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Saadie, ilk olarak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının olumsuz etkilerine değindi. UCLG ve bölge teşkilatları açısından bu sürecin, kayıpları azaltmak için bir fırsat olduğunu ifade eden Saadie, yerel yönetimlerin vatandaşlara merkezi hükümetten daha yakın olduğunu vurguladı.

Lübnan’da Dannieh Belediyeler Birliği’nin virüsle mücadele faaliyetlerinden bahseden Saadie, belediyeler içinde kriz sürecini sağlıklı bir şekilde yürütebilmek amacıyla kurulan komitelere dikkat çekerken bu sürece toplumdan gönüllü olarak katılım sağlayan gençlere de değindi.

Salgının, Dannieh Bölgesi ve MEWA bölgesinde bulunan belediyeler açısından ekonomik etkilerinden bahseden Saadie, belediyelerin kısıtlı bütçelere rağmen vatandaşlara hizmette çok büyük çabalar harcadıklarının altını çizdi.

Mülteciler konusunda ise ülkede bulunan mültecilere bir yabancı olarak değil, o bölgenin vatandaşı gözüyle bakıldığına değinerek UNHCR’ın, Lübnan Hükümeti ile birlikte, salgının çadır kentlerde yayılmasını önlemek için yaptığı çalışmalardan bahsetti.

Normalleşme sürecini, zorluklara rağmen tüm ilkelerin yerine getirildiği bir dönem olarak tanımlayan Saadie, bu süreçte belirli kurallara uyarak normal hayatın devamlılığının sağlanabileceğini ve sürecin ülkeden ülkeye, topluluktan topluluğa göre de değişebileceğini ifade etti.

UCLG-MEWA’nın başkanlık görevini de yürüten Saadie, teşkilatın özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri esasında yaptığı çalışmalara işaret etti ve UCLG-MEWA’nın, koronavirüs sürecinde, UCLG ile iş birliği içerisinde yaptığı kriz yönetimi çalışmalarına dikkat çekti.

Söyleşinin sonunda, MEWA bölgesinde bulunan yerel yönetimlere, yöneticilerine ve Dannieh halkına iyi dilek mesajlarını ileten Saadie, bu zorlu sürecin büyük bir dayanışma içerisinde ve tüm insanlığın el ele vermesiyle atlatılabileceğini sözlerine ekledi.

Comments are disabled