SİVİL KATILIM ORTAK WEBİNARI


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve NDI Türkiye iş birliğinde yürütülen “Katılıyoruz” programı kapsamında, “Sivil Katılım Ortak Webinarı” düzenlendi. 5 Mayıs 2021 tarihinde Katılımcı Demokrasi Küresel Gözlemevi’nin (IODP) katkılarıyla gerçekleşen webinarda Ekvador’dan Cuenca Belediye Başkanı Pedro Palacius, İspanya’dan Esplugues de Llobregat Belediye Başkanı Pilar Diaz ve Fas’tan Şafşavan Belediye Başkanı Mohamed Sefiani konuşmacı olarak yer aldı.

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından başlayan ve yerel liderlerin perspektifinden sivil katılım örneklerinin paylaşıldığı webinarda ilk olarak Esplugues de Llobregat Belediye Başkanı Pilar Diaz söz aldı. Diaz konuşmasında “dijital katılım ve dijital kanallar, mevcut verileri kullanarak daha iyi politikalar oluşturmak için bir fırsat ancak tüm verileri kimin yönetip sahiplendiğinin risklerini düşünmeliyiz,” dedi.

Pilar Diaz’ın konuşmasının ardından Ekvador’dan Cuenca Belediye Başkanı Pedro Palacius sunumunu gerçekleştirdi. Palacios sunumunda “Cuenca’nın katılımcı bütçelemesi, belediye içerisinde bölgesel yeniden dağıtım için etkili bir mekanizma ve vatandaşları yerel kalkınma ve çevresel dirençliliğe dahil etmenin bir yolu,” dedi.

Sivil Katılım Ortak Webinar’ında son olarak Fas’tan Şafşavan Belediye Başkanı Mohamed Sefiani söz aldı. Sefiani, ekolojik ve kültürel turizme odaklanan yerel kalkınma stratejisinin, sivil toplumla diyalog ve çeşitli tematik konseylere katılım yoluyla uygulandığını vurguladı.

Yaklaşık iki saat süren webinar daha sonra soru ve cevap kısmı ile son buldu.

Comments are disabled