SKA’NIN İZLENMESİ KONULU EĞİTİM PROGRAMI KARATAY’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) İzlenmesi Eğitim Programı’nı, 2021 HLPF için rapor hazırlığı yürüten belediyeler arasında yer alan Karatay Belediyesi’nin ev sahipliğinde 8-9 Nisan 2021  tarihlerinde gerçekleştirildi.

Belediye çalışanlarının 2030 Gündemi ve özel olarak Gönüllü Yerel Değerlendirme (VLR) sürecine ilişkin bilgi ve farkındalığını artırmak amacıyla düzenlenen eğitim programı, açılış oturumu ile başladı. İlk olarak söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, eğitim çalışmasıyla yerel kalkınmaya verdikleri desteği sürdürme arzusunda olduklarını ifade etti. Duman, konuşmasında kentsel kalkınmanın kaçınılmazlığına da vurgu yaparak önemli olanın bu gelişmeyi doğru rotaya kanalize edebilmek olduğunu vurguladı.

Duman ayrıca uluslararası düzlemde hazırlanan politika ve vizyon belgelerinin oluşturulmasında yerelin sesi olmanın, oluşturulan belgelerin yerele ulaştırılmasını sağlamanın ve daha da önemlisi, yereli ve yerel toplulukları bu teorik çerçevelerin uygulama sahası olarak görmenin UCLG-MEWA’nın temel misyonu olduğunu vurguladı. Duman, programın; MEWA Bölgesinin ilk değerlendirmelerinden biri olacak “Karatay Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu” için de başlangıç olduğunu sözlerine ekledi.

2030 Gündemi perspektifinde verilen bu eğitimlerin, Karatay’a nitelik, yeni hizmet ve yatırımlar olarak döneceğinden bahseden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, UCLG-MEWA üyesi olduklarını hatırlatarak, göreve geldikten hemen sonra Birleşmiş Milletler Kalkınma Amaçları doğrultusunda yapılanmalarını gerçekleştirmeye başladıklarını ifade etti. Kılca, konuşmasında ayrıca Karatay Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu kapsamında “kentlerin 2030 gündemini” çok önemli gördüklerini, eğitim programının da bu amaca büyük katkı sunacağına inandığını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından eğitim programına geçildi. Eğitimde ilk olarak  BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, arka plan, amaçlar ve hedefler hususunda sunumlar gerçekleştirildi. Daha sonrasında ise Karatay Belediyesi yönetici ve birim temsilcileri ile interaktif grup çalışması gerçekleştirildi. 2030 Gündemi’nin Yerelleştirilmesi & 2030 Gündemi’nin İzleme Mekanizmaları, SKA & Belediye Faaliyetleri Hizalama Çalışmasının Metodolojisi ve SKA & Belediye Faaliyetleri Hizalama çalışmaları ile eğitimin ilk günü tamamlandı.

Eğitimin ikinci gününde ise SKA & Belediye Faaliyetleri Hizalama Çalışması ve Karatay VLR Raporu hakkında bilgilendirme yapılarak program tamamlandı.

 

Comments are disabled