SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ TÜRKİYE HARİTALANDIRMASI PİLOT PROJESİ ÇALIŞTAYLARI


 

Kalkınmanın daha sürdürülebilir bir rotaya evrilmesi gerekliliğine işaret eden Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, artık Türkiye’deki belediyelerin de gündeminde.

Temmuz 2018’de UCLG-MEWA tarafından başlatılan ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) tarafından finanse edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi kapsamında düzenlenen çalıştaylar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerini kapsayan çalıştaylarda bir yandan belediye çalışanları küresel gündemler hakkında bilgilendirilirken, diğer yandan da  belediyelerde yürütülen çalışmaların küresel hedefler bağlamında hizalaması yapılıyor. Daha evvel Mezitli Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen çalıştay programları, Zeytinburnu Belediyesi, Karesi Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi, Pendik Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi, Şişli Belediyesi, Gebze ve Selçuklu Belediyesi’nde de gerçekleştirildi.

Çalıştaylar çerçevesinde belediye personeli, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin arka planı, Habitat Süreci ve Yeni Kentsel Gündem konularının yanı sıra Küresel Hedefler’in içerik ve kapsamı hakkında da bilgilendirildi. Türkiye’de başlatılan ve MEWA Bölgesi’nde yaygınlaştırılması planlanan proje, Küresel Hedefler temelinde Birleşmiş Milletler’e ülkeler bazında gönüllülük esasına dayalı olarak sunulan değerlendirme raporlarına yereldeki çalışmaların yansıtılmasını amaç edinirken, diğer yandan da belediyelerin bir sonraki stratejik planlarının 2030 Gündemi çerçevesinde oluşturulması için çalışanlarının bu alanda gerekli donanıma sahip olmalarını hedefliyor.

Çalıştay programlarının tamamlanmasının ardından düzenlenecek olan Proje Kapanış Toplantısı’nda, ilgili tüm paydaşlar bir araya gelerek proje sonrasına ait yol haritasını birlikte belirleyeceklerdir.

Konu ile ilgili gelişmeler için takipte kalın.

Comments are disabled