SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTLER ZİRVESİ KADIKÖY BELEDİYESİ VE ICLEI EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENDİ


 

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) Genel Sekreteri Gino Van Begin ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısı ile düzenlenen Sürdürülebilir Kentler Zirvesi, 18 Mart 2022’de Kozyatağı Kültür Merkezi’nde hibrit olarak gerçekleştirildi.

Yeşil Şehir Finans Planı, Başkanlık Oturumu, Kültür ve Doğa, Küresel ve Avrupa Gündemlerin Yerelleştirilmesi başlıklı 4 panelde kentlerin dünyanın geleceği için neler yapabileceği, uluslararası fon kuruluşlarıyla ilişkiler, yeşil şehir yatırımları, döngüsel kültür, döngüsel yaşam ve VLR süreçleri hakkında tartışmalar yürütüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi katılımcıların yanı sıra ICLEI Avrupa Bölge Direktörü Wolfgang Teubner, ICLEI Dünya Sekretaryası Küresel Savunuculuk Direktörü Yunus Arıkan, Mannheim Belediye Başkanı Peter Kurz ve UCLG Kültür Komitesi Başkanı Jordi Pascual da zirveye katılarak iyi uygulama örneklerini ve deneyimlerini paylaştılar.

Zirvenin sonunda imzalanan “Kadıköy Bildirgesi 2022” ile yerel yönetimlerin demokrasi, barış, sosyal adalet, sağlık, refah ve sürdürülebilirlik için kritik öneme sahip olduğu vurgulandı. Türkye’deki kentlerin Avrupa ve küresel sürdürülebilirlik hedeflerine ve girişimlerine katılmasının öne çıkartıldığı bildirgede belediyeler, ICLEI ile işbirliği yapmaya davet edildi.

Comments are disabled