SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER İÇİN ÜST DÜZEY ÇALIŞTAYLAR FORUMU


 

Tüm dünya ülkelerinin gündeminde olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, bu kez Arap kentlerinin gündeminde yerini aldı. Arap coğrafyasında yer alan kentlerin kalkınma çalışmalarının hızlandırılması ve bu çalışmaların 2030 Gündemi doğrultusunda ilerlemesi amacıyla 29-30 Nisan 2019 tarihlerinde Arap Kentler Teşkilatı (ATO) tarafından “Sürdürülebilir Şehirler İçin Üst Düzey Çalıştaylar Forumu” düzenlendi. İstanbul’da gerçekleştirilen programa; UCLG Dünya Teşkilatı’nın 2010-2016 yılları Dönem Başkanı ve UCLG-MEWA’nın Kurucu Başkanı Mimar Dr. Kadir Topbaş ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da katıldı. Filistin, Lübnan, Amman ve Muskat’ta bulunan yerel yönetimlerden çok sayıda temsilcinin yer aldığı programa Umman’dan katılan Dhofar Belediye Başkanı Salem Al Shanfari ve Katar’dan katılan Doha Belediyesi Direktörü Jamal Al Nuaimi de dikkat çeken isimler arasındaydı.

Programın açılışında konuşan Dr. Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için en uzun hizmet süresi olan ve 2004-2017 dönemini kapsayan görevi boyunca İstanbul’da uygulanan proje ve faaliyetlerinin bazılarını katılımcılarla paylaştı. Dr. Topbaş tarafından yapılan paylaşımlarda; kent yöneticilerinin, kentlerini sürdürülebilir şehirler listesine dahil etmeleri için daha yoğun çaba göstermeleri gereği öne çıktı. Açılış Oturumu’nun ardından program, “Akıllı Şehir Yönetimi ve Operasyonel Teknikleri” başlıklı oturum ile devam etti.

Programın ikinci günü, “Sürdürülebilir Kalkınmanın Gerçekleştirilmesinde Akıllı Şehirlerin Rolü” başlıklı oturum ile devam etti. UCLG-MEWA’nın da yer aldığı oturumda özellikle MEWA Bölgesi’ndeki şehirler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının yaygınlaştırılması ve akıllı şehirlerin oluşturulması için güçlü işbirlikleri kurmanın yolları tartışıldı. Bu sayede 2030 Gündemi’nde kentler için çizilen çerçevenin kritik noktaları bu platformda yerini almış oldu.

İki gün süren program vesilesi ile İstanbul’a gelen ATO üyeleri, aynı zamanda Genel Sekreterliği İstanbul’da bulunan UCLG-MEWA’yı da ziyaret etme olanağı buldu. ATO Genel Sekreteri Ahmet Al-Subaih öncülüğünde Sekretarya çalışanları ile bir araya gelen heyet, teşkilatın yapısı ve işleyişi ile UCLG ve diğer bölge teşkilatları ile olan ilişkiler hakkında bilgi aldı. UCLG-MEWA’nın farklı tematik alanlarda faaliyet gösteren komiteleri ve 2030 Gündemi doğrultusunda komiteler tarafından yürütülen çalışmalar da heyet ile paylaşıldı. Bunun yanı sıra katılımcılar, yeni ve güvenli Blockchain teknolojisini yaygınlaştırmayı amaçlayan UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komitesi faaliyetleri kapsamındaki çalışmaların yanı sıra özellikle bahse konu teknolojiyi ve metodolojisini değerlendirdiler. Gelecek dönemde ATO ile UCLG-MEWA arasındaki işbirliğinin özellikle bu alanda yoğunlaşması bekleniyor.

Comments are disabled