SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ WEB SİTESİ


UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi öncülüğünde yıl sonunda yayına girecek ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir turizme dair projelerinin toplanacağı web siteye sizler de belediyenizin iyi uygulama örneklerini gönderebilirsiniz.

Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi, dünyadaki turizm hareketliliğinin yaklaşık %10’una ev sahipliği yapmakta ve her yıl milyonlarca turisti ağırlamakta. Bu turizm hareketliliği, bölge ülkeleri için ciddi bir gelir kaynağı olsa da mevcut haliyle ciddi sorunlar da içermekte. Bu sorunlardan bazıları:

  • Yerel kültürün ve dokunun bozulması
  • Doğal kaynakların aşırı tüketimi
  • Çevresel tahribat
  • Diğer ekonomik sektörlerin yok olması

Ciddi kültürel, ekonomik ve çevresel sorunlara sebep olan geleneksel kitle turizmi yerine alternatif ve sürdürülebilir turizm modellerinin öne çıkarılması 2000’lerin başından beri gündemde ve bu yönde sayısız iyi uygulama örneği şimdiden mevcut. Sürdürülebilirliğin kabul edilen en geniş tanımı “kendi ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılayabilmemizdir.” Sürdürülebilirlik, hayatın her alanına uygulandığı gibi turizm sektörüne de uygulanabilir ve uygulanmalıdır. Bu doğrultuda, turizmde sürdürülebilirlik:

  • Kültürel mirası ve yerel kültürü koruma
  • Doğal hayata ve kaynaklara zarar vermeme
  • Diğer ekonomik sektörlerle harmoni içinde olma

ilkeleri etrafında dönmektedir.  Bizler de UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi olarak, yerel yönetimleri, yürütücüsü ya da paydaşı oldukları sürdürülebilir turizm örneklerini bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz. Sürdürülebilir turizme dair iyi uygulama örneklerinin toplanacağı ve veritabanı işlevi görecek yeni web sitesinde yerinizi alın.

KAYIT FORMUNU doldurmayı unutmayın!

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz: Osman Çorumlu (o.corumlu@uclg-mea.org) ve Jülide Çetin Akkuş (j.cetin@uclg-mewa.org)

Comments are disabled