SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI ZİRVESİ NEW YORK’TA DÜZENLENDİ


Ulusal, yerel ve bölgesel yönetim liderleri, 2030 Gündemi için Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) dair durumu değerlendirmek maksadıyla Birleşmiş Milletlerin (BM) Genel Merkezi’nde New York’ta 16-19 Eylül tarihlerinde SKA Zirvesi için bir araya geldi. Zirvede, uzmanlar tarafından hazırlanan 2023 Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Raporu ile beraber BM Genel Sekreterliği’ne ait 2023 SKA İlerleme Raporu Özel Baskısı katılımcılara tanıtıldı.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Eylem Hafta Sonu

SKA Eylem Hafta Sonu etkinliğiyle başlayan Zirve, SKA’ların duyurulduğu yıl olan 2015’ten bu yana ne kadar yol kat edildiğine dikkat çekmeyi ve 2030’ta tamamlanması planlanan süreci hızlandıracak aksiyonları almayı amaçladı. Çok taraflı gerçekleştirilen Zirve, BM Genel Sekreteri António Guterres’in açılış konuşması ile başladı. BM Genel Sekreteri, konuşmasında SKA’ların önemine ve sahip çıkan herkesin bu hedeflerin bir parçası olduğuna değindi.

Akabinde, SKA Eylem Hafta Sonu Yerel ve Bölgesel Yönetimler Forumu kapsamında UCLG Başkanı & Montevideo Belediye Başkanı Carolina Cosse, 2030 Hedeflerine giden yolda yerel yönetimlerin taahhütlerinin ne derece değerli olduğunun altını çizdi. Konuşmanın devamında BM-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ve New York Belediye Başkanı Eric Adams söz aldı.

MEWA Bölgesi’nden Katılım

UCLG 2023-2024 Dönem Başkanı & Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Zirvede gıda güvenliğinin öneminden bahsetti ve 2023’ün Ekim ayında gerçekleşecek UCLG Dünya Konseyi’ne katılımcıları davet etti.

Bölgemizden Amman Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Yousef Shawarbeh, Amman şehrinin VLR’ının hazırlanmasında veriye dayalı bir sistemin mevcut olduğunu belirtti. Ayrıca, Jonieh Belediye Başkanı Juan Hobeiche Lübnan’ın karşı karşıya kaldığı sorunları ve bunlarla mücadelede uluslararası kurum ve kuruluşların desteğinin önemine vurgu yaptı. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, SKA’ların yerelleştirilmesi bağlamında fon kurulmasına dair öneride bulundu.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Osman Çorumlu Zirvede yer aldı. Zirvenin bir diğer katılımcısı UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz de SKA’ların yerelleştirilmesi ve İnsanlık için Gelecek Paktı’ndan bahsetti.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Zirvesi 

Zirve boyunca 57 devlet başkanı/başkan yardımcısı, 30 hükümet başkanı, 58 başbakan yardımcısı ve bakan ile 18 hükümetler arası kuruluş, Birleşmiş Milletler, sivil toplum ve diğer paydaşların temsilcileri olmak üzere toplam 163 konuşmacı söz aldı. Zirve’de resmi bir sonuç olarak müzakere edilen siyasi deklarasyon oybirliğiyle kabul edildi. Deklarasyon, SKA’lara ulaşılmasının tehlikede olduğunu vurgulamakta, cesur, hızlandırılmış, adil ve dönüştürücü eylemleri taahhüt ederek eylemin gerekli olduğu alanları belirlemektedir.

Comments are disabled