TAYSEER ABU SNEINEH, UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU OLDU


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 27 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşilerinde, Filistin’den El Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh’i konuk etti.

Konuşmasına salgın sürecini ve dünyaya yayılımını değerlendirerek başlayan Tayseer Abu Sneineh, bu sürecin sosyal, siyasi, ekonomik ve turizm başta olmak üzere hayatın her alanını etkilediğini söyledi. Salgın sürecinin Filistin ve özellikle de El Halil kenti üzerindeki etkisinden bahseden Başkan Sneineh, El Halil şehrinin Filistin’in en büyük şehirlerden olmasına rağmen özellikle sağlık sektöründeki eksikliklerinden bahsetti. Sneineh, ayrıca sağlık personelinin eksikliği ve bazı uzmanlık alanlarındaki yetersizlikler sebebiyle virüsün El Halil şehrinde hızla yayıldığını sözlerine ekledi.

El Halil’de alınan önlemlerden de bahseden Sneineh, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan sağlık protokolünün uygulanmasının vaka sayılarının azaltılmasında büyük rol oynadığının altını çizdi. Belediyelerin bu süreçteki rolünün önemini vurgulayan Başkan Sneineh, vatandaşlara ve tüm kuruluşlara hükümeti temsilen hizmet verdiklerini belirtti ve ek olarak bu dönemde belediye gelirlerinin en alt seviyeye düştüğünü, bunun altyapı hizmetlerini etkilediğini söyledi. Sneineh, ayrıca hem salgın hem de işgal sebebiyle yüklerinin büyük ölçüde iki katına çıktığını ifade etti. .

Başkan Sneineh,  El Halil halkına mesajlarını iletirken MEWA bölgesinde bulunan yerel yönetimler ve yöneticilere özellikle koruyucu kıyafet, maske gibi sağlıkla ilgili konularda Filistin’de ki yerel yönetimler için destek çağrısında bulundu.

Sneineh, konuşmasının sonunda ‘vatandaşlara hizmet alanlarını geliştirmek ve hizmette daha iyi performans gerçekleştirmek için UCLG-MEWA ile çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Yayının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled