TAZİYE VE DAYANIŞMA ÇAĞRISI: TÜRKİYE-SURİYE DEPREMİ


Türkiye’nin Kahramanmaraş ili merkezli, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki, 6 Şubat 2023 tarihli depremler ve artçıları neticesinde, Türkiye’nin güney bölgeleri ile Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde eşine az rastlanır yıkımlar ve can kayıpları yaşanmıştır. 10 Şubat tarihi itibariyle, Türkiye’de yaklaşık 18 bin, Suriye’de ise 4 bin can kaybı olduğu bildirilmiştir ve bu sayılar artmaya devam etmektedir.

Türkiye’de merkezi yönetim, belediyeler, STK’lar ve uluslararası toplumun el ele çalışmasıyla deprem mağdurlarına yardım eli uzatılmaktadır. Ancak ülkenin 10 şehrine yayılan, yaklaşık 14 milyon insanı etkileyen ve binlerce binanın yıkılmasına sebep olan depremin yıkıcılığı, arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırmakta ve daha fazla kapasite kullanımını gerektirmektedir. Depremin sonuçları, Suriye’de de geniş bir coğrafya ve nüfusu etkilemektedir.

İlk andan itibaren uluslararası toplum, felaketin yaralarını sarmak için adım atmıştır. UCLG-MEWA olarak; bu girişimlerin güçlendirilerek devam etmesi ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) BAĞIŞ kampanyasına destek olma çağrısında bulunuyoruz. Bağış kampanyasına ek olarak girişimlerde bulunmak isteyen üyelerimiz ve ortaklarımız, Türkiye’nin diplomatik misyonlarıyla irtibata geçebilir. Ayrıca, Suriye’de meydana gelen depremin yaralarını sarmak için, ülkenizdeki Suriye diplomatik misyonları ve ilgili Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla irtibata geçebilirsiniz.

Depremde hayatını kaybeden tüm insanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Depremden ciddi ölçüde etkilenen Türkiye ve Suriye yerel yönetimlerine de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Comments are disabled