TÜRKİYE VE MEWA BÖLGESİ İLK VLR ÇALIŞMASINA HAZIRLANIYOR


Sultanbeyli Belediyesi, Türkiye’de ve MEWA Bölgesi’nde bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın yerel düzeyde izlenmesine yönelik dünyanın farklı bölgelerinde hazırlanan Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu (Voluntary Local Review-VLR) MEWA Bölgesi’nde ilk kez Sultanbeyli Belediyesi’nin öncülüğünde dünya ile buluşacak.

2016 yılından bu yana ülkeler tarafından sunulan Gönüllü Ulusal Değerlendirme Raporları (VNRs) kadar artık Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporları (VLRs) da küresel hedeflerin izlenmesinde önemli bir mekanizma haline geldi. BM 2030 Gündemi’nin yereldeki yansımasının görülebildiği raporlar, gerek ulusal gerekse uluslararası kalkınma çabasına önemli katkılar sağlıyor. Özellikle yerelde farklı kategoriler altında toplanan veriler, planlama çalışmalarının yerelde uygulanabilirliğinin görülmesi açısından önem taşıyor.

Küresel belediyecilik çalışmalarını yakından takip eden Sultanbeyli Belediyesi, bu minvalde gerek Türkiye’de gerekse MEWA Bölgesi’nde ilk kez hazırlanacak olan Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporu’nun çalışmalarını başlattı. UCLG-MEWA’nın uzmanlık desteği ile yürütülen çalışma kapsamında Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve beraberindeki heyet ile bir araya gelen UCLG-MEWA, yakın gelecekteki yol haritasını belirledi. Aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yönelik UCLG bünyesinde oluşturulan “Uygulama Topluluğu (Community of Practice)” üyesi olan Sultanbeyli Belediyesi bir sonraki aşamada uzman kurumlarla bir araya gelecek ve çalışmanın metodolojisini belirleyecek.

Comments are disabled