UCLG 2019 YILLIK İSTIŞARE TOPLANTISI BARSELONA’DA GERÇEKLEŞTİ


UCLG 2019 Yıllık İstişare Toplantısı, 11-15 Şubat 2019 tarihlerinde, ​​İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirildi. Toplantı UCLG Başkanlık Divanı, Bölge Teşkilatları ve Komite Sekretaryalarını, Politika Konseyleri temsilcilerini ve başlıca ortakları farklı tematik çalıştaylar ve politika tartışmalarında bir araya getirdi.

Etkinliğin Pazartesi gününden Çarşamba gününe kadar olan ilk bölümü, özel çalıştaylar da dahil olmak üzere, UCLG’nin farklı ağlarının ve bölge teşkilatlarının çalışmalarına ayrıldı. UCLG İstişare Toplantısı, eThekwini-Durban'da gerçekleştirilecek 2019 Dünya Kongresi ve Küresel Zirve sürecine dair iç istişare ile başladı. Katılımcılar, UCLG 2019 Stratejisi ve Çalışma Planı’nın temel konularını tartıştı. Sivil toplum ile ortaklıklara önem verilmesi, demokrasinin güçlendirilmesi, Şehir Hakkı’nın uygulanması ve kuruluşun barış gündeminde bir gençlik planı oluşturma ihtiyacı ön plana çıkan konular arasındaydı.

UCLG İstişare Toplantısı, Kongre kapsamında gerçekleşecek olan 4. Learning Forumu’nun hazırlıklarını tartışma fırsatı da sundu. Toplantı, ortaklığa dayalı bir çalışma yoluyla, yeni sinerjiler ve işbirlikleri oluşturmada ve Learning gündeminin ve forumun ihtiyaç ve beklentilerini ortaya koymada rol oynadı.

Toplantı'nın son gününde, UBUNTU danışma kurulu UCLG Başkanlık Divanı ile bir araya geldi. Başkanlık Divanı ve UBUNTU üyeleri, Dünya Teşkilatı'nın geleceği ve UCLG Dünya Kongresi'nin belediye hareketinin bir birleştiricisi olarak rol alması gerektiğini dile getirdi. Yerel ve bölgesel yönetimlerin uluslararası gündemde sesiniN güçlendirmesi konusunda verimli bir tartışma yapıldı.

Comments are disabled