UCLG ANA TÜZÜK KOMİTESİ BARSELONA’DA TOPLANDI


 

UCLG Ana Tüzük Komitesi Olağanüstü Toplantısı 31 Ekim 2019 tarihinde Barselona’da gerçekleştirildi. Kongre hazırlıklarının değerlendirildiği toplantıda 2019-2022 dönemi için belirlenecek yeni başkanlık divanı için görüş ve öneriler de ele alındı. Bilindiği üzere, 11-15 Kasım tarihlerinde Güney Afrika’nın Durban kentinde düzenlenecek UCLG Kongresi kapsamında yapılacak seçimlerle birlikte, Teşkilat’ın önümüzdeki üç yıllık süre için yeni başkanı belirlenecek.

UCLG başkanlığının yanı sıra, yeni eş-başkanlar ve yeni saymanın da belirleneceği Kongre, MEWA Bölgesi için ayrı bir önem taşıyor. UCLG Eş-Başkanlığı için adaylığını açıklayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı Uğur İbrahim Altay ve UCLG Saymanlığı için adaylığını duyuran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer UCLG yönetim organlarında yer almak üzere çalışmalarını sürdürmekte. Barselona’daki Ana Tüzük Komitesi Toplantısı, bahsi geçen adaylıklar için hazırlanan dosyaların gözden geçirilmesi için de bir fırsat sağladı.

Toplantıda ayrıca, MEWA Bölgesi’ni UCLG Dünya Konseyi ve UCLG Yönetim Kurulu’nda temsil edecek üyeler de değerlendirildi. 32’si UCLG-MEWA Genel Sekreterliği 4’ü ise UCLG Lübnan Ofisi tarafından belirlenmiş olmakla birlikte UCLG Dünya Konseyi’nde MEWA Bölgesi’ni temsil eden toplamda 36 birlik/belediye başkanı bulunmakta.

UCLG’nin değişen başkanlık divanı ve diğer yönetim organları ile ilgili detaylı bilgi için UCLG-MEWA web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Comments are disabled