UCLG ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU, 5-7 TEMMUZ 2018, ŞAFŞAVAN-FAS


UCLG Dünya Teşkilatı bünyesindeki Aracı Şehirler Forumu, iki yılda bir düzenleyeceği toplantılar ile dünya üzerindeki tüm aracı şehirleri bir araya getirmeyi hedefliyor. İdeal kent ölçeği ve kırsal alanlar ile büyükşehirler arasında kurduğu bağlantı ile ön plana çıkan ve giderek artan sayıda nüfusa ev sahipliği yapan aracı şehirlerin bu sayede, ihtiyaçları ve perspektifleri doğrultusunda kendi gündemlerini oluşturmalarının teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bunun yanı sıra, bir danışma ve politika geliştirme merkezi olarak çalışan Forum kapsamında aracı şehirler,  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) ve Yeni Kentsel Gündem başta olmak üzere küresel gündemlerin uygulanabilirliğinde ideal yerler olarak göze çarpıyor.

Başkanlığı, Fas’ın Şafşavan Belediyesi tarafından yürütülen Aracı Şehirler Forumu, geçtiğimiz yıl bölgeler özelinde bir dizi program gerçekleştirdi. Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’ne yönelik programını Eylül 2017’de pilot aracı şehir olarak Nevşehir’de gerçekleştiren Forum, bölge çalışmalarından elde edilen sonuçları bir araya getirerek, aracı şehirler için küresel bir gündem ve yol haritası geliştirmek için çalışıyor.

Bu amaçla, 5-7 Temmuz 2018 tarihlerinde Fas’ın Şafşavan kentinde gerçekleştirilecek Aracı Şehirler Dünya Forumu; küresel çevre gündemleri, vatandaş katılımı, yerel kalkınma stratejileri, adil bir bölgesel düzen sağlama ve aracı şehirlerde refah kültürü olmak üzere pek çok tematik alanda katılımcıları bir araya getirecek.

Yaklaşık 250 katılımcılının beklendiği programda, ulusal ve yerel yönetim temsilcileri bir araya gelerek aracı şehirler özelinde kent gündemini şekillendirecek. Ayrıntılı bilgi için: https://intermediarycities.uclg.org/en

Comments are disabled