UCLG-AVRASYA YILLIK İSTİŞARE VE AMF YÖNETİM KURULU TOPLANTISI


UCLG-Avrasya Yıllık İstişare Toplantısı 25-27 Mayıs tarihlerinde Kazan’da gerçekleştirildi. İlk defa gerçekleştirilen Avrasya Yıllık İstişare Toplantısı, UCLG-Avrasya ve Kazan Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Etkinlik resmi olarak 25 Mayıs’ta Kazan Belediye Binası’nda Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin’in başkanlık ettiği Genel Oturum ile başladı. Etkinlik, Belediye Başkanları, Yerel Yönetim Birlikleri, diplomatlar ve diğer çeşitli kuruluşların üyelerinin yoğun katılımına sahne oldu.

UCLG Başkanı Carolina Cosse, UCLG 2023-2024 Dönemi Başkanı Uğur İbrahim Altay ve UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, UCLG-Avrasya Yıllık İstişare Toplantısı vesilesiyle iyi dileklerini ifade ettiler.

UCLG-Avrasya Genel Sekreteri Rasikh Sagitov, ilk defa düzenlenen UCLG-Avrasya Yıllık İstişare Toplantısı’na dahil olan tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek katılımcıları karşıladı. Konuşmasında, tüm katılımcıları ileride gerçekleştirilecek etkinliklerin de başarılı olması adına sağlam bir temel atılması için bu etkinliği faydalı kılmaya teşvik etti.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman’ın başkanlık ettiği MEWA heyetinde, bir önceki UCLG-MEWA Başkanı  ve halihazırda Ombudsman Yardımcısı olan Mohamed Saadie ile İletişim Sorumlusu Junaid Rafiq yer aldı.

Genel Oturum’a hitaben yaptığı konuşmada Dr. Mehmet Duman, UCLG-Avrasya ve Kazan Belediyesi’ni etkinliği düzenledikleri için tebrik etti ve toplantının başarılı geçmesini diledi. Ayrıca, UCLG-Avrasya ve UCLG-MEWA’nın kapsadığı coğrafyalar arasındaki tarihsel ilişkilere vurgu yaptı. Dr. Mehmet Duman, bu nedenle toplumları kalkındırmak adına ortak eylem ve stratejilere duyulan ihtiyaç üzerinde durdu. Aynı zamanda UCLG’nin farklı bölümleri arasındaki iş birliği konusundaki duruşunu yineledi.

Ayrıca Dr. Mehmet Duman ve Mohamed Saadie, Avrasya’daki yerel yönetim hareketinin güçlendirilmesine yaptıkları katkılardan dolayı Ilsur Metshin tarafından Teşekkür Mektubu ile ödüllendirildi.

Asya Belediye Başkanları Forumu Yönetim Kurulu Toplantısı da 25 Mayıs 2023 tarihinde UCLG-Avrasya Yıllık İstişare Toplantısı kapsamında gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu, Forum’un ve üyelerinin faaliyetleri, mali raporlar, üyelikler, yeni bölümler ve pozisyonlar ve gelecek planları dâhil olmak üzere farklı konuları tartıştı ve oyladı. Dr. Mehmet Duman, Yürütme Kurulu Toplantısında yaptığı konuşmada, Asya Kentlerinin karşılaştığı aynı zorluklara dikkat çekerek, üyeleri daha geniş bir iş birliğine ve bölgelerimizdeki küresel gündemleri benimsemek için ortak faaliyetlere ihtiyaç duymaya çağırdı.

SKA’lar ve Yerel Yönetimler, VLR’lar, VNR’lar ve VSR’lar konulu oturuma katılan Junaid Rafiq, “Eylem On Yılı’nda SKA’ların Gerçekleştirilmesinde İyi Uygulamaların Hayata Geçirilmesi” konulu bir sunum yapmış ve “MEWA Şehirlerinde Atık Yönetimi” örneğini ele almıştır.

Son olarak, Rasikh Sagitov tarafından yönetilen ve Emilia Saiz’in önümüzdeki dönemde UCLG tarafından düzenlenecek etkinliklerin listesini açıkladığı Avrasya Kentleri, Öncelikler ve Planlar başlıklı İnteraktif Oturum gerçekleştirildi. Diğer konuşmacılar da içinde bulunduğumuz yıl için planlanan etkinlik takvimini açıkladılar. Dr. Mehmet Duman da UCLG-MEWA’nın bu yılın sonuna kadar gerçekleştireceği faaliyetleri ve çalışma planını sundu.

Etkinlik, katılımcılara sertifikalarının dağıtılmasıyla sona erdi.

Comments are disabled