UCLG-CIB YILLIK TOPLANTISI MARAKEŞ’TE GERÇEKLEŞTİ


UCLG’nin Kapasite ve Kurumsal Gelişim (CIB) Çalışma Grubu, kapasite geliştirme ve yerel yönetimlerde kalkınma iş birliği alanlarında aktif yerel yönetim ve yerel yönetim birliklerinin uzmanlarından oluşan teknik bir platformdur. CIB yılda bir kez toplanarak, kalkınma iş birliği konulu projeler üzerine fikir alışverişinin yapılacağı bir alan sunar.

Bu sene CIB Yıllık Toplantısı 15-18 Mayıs tarihlerinde Fas’ın Marakeş şehrinde UCLG Afrika iş birliğinde düzenlendi. Toplantının ana odağı, dünya çapında desantralize iş birliği için elverişli bir ortamın hazırlanmasıydı.

4 günlük toplantı, 15 Mayıs’ta; CIB Sekretaryası, UCLG Dünya Teşkilatı, UCLG Afrika ve Marakeş’ten temsilcilerin konuşmacı olarak katılığı açılış oturumu ile başladı. “SKA 17’nin Yerelleştirilmesi: Afrika Perspektifi” konferansı ve yuvarlak masa toplantıları ile programın ilk günü tamamlandı. UCLG-MEWA, yuvarlak masa toplantısında dirençliliğe ve desentralize iş birliğine dair eğitimlerini ve kapasite artırımı faaliyetlerini katılımcılarla paylaştı.

UCLG-MEWA’yı temsil etmek üzere programa katılan Genel Koordinatör Murat Kodaz ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Osman Çorumlu, ikinci günde gerçekleşen “Afete Hazırlık ve Dirençlilik İnşası” çalıştayına katılarak 2023 Türkiye-Suriye Depremleri sonrası hız kazanan dirençlilik çalışmalarına ve Haziran ayındaki UCLG-MEWA Dirençlilik Forumu’nda duyurulacak Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu’nun detaylarına değindi.

Programın üçüncü günü yerel yönetimler ve iş birlikleri üzerine panel oturumlarına ev sahipliği yaparken dördüncü günde desentralize iş birliğine projelerinin incelenmesi için saha gezileri gerçekleşti.

Comments are disabled