UCLG DÜNYA TEŞKİLATI İSTİŞARE TOPLANTISI 21-25 ŞUBAT’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


UCLG Dünya Teşkilatının 2017 yılından bu yana yönetim organları, bölge teşkilatları ve ilgili paydaşları ile bir araya gelerek yaptığı istişare toplantısı, bu sene 21-25 Şubat tarihleri arasında hibrit olarak Barselona’da gerçekleştirildi. Toplantıda UCLG’nin yönetim organları tarafından belirlenen çalışma planını doğrultusunda eylemler geliştirme amaçlanırken aynı zamanda yerel yönetimler ile ilgili çalışan aktörleri bir araya getirerek işbirliklerinin güçlenmesi hedeflendi.

UCLG-MEWA’dan Başkan Mohamed Saadie, Genel Sekreter Mehmet Duman, Genel Koordinatör Salim Korkmaz, Komiteler ve Projeler Koordinatörü Melis Şahin ve Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörü Bükre Türksoy’un katıldığı toplantıda UCLG-MEWA, diğer bölge teşkilatları, kurum ve paydaşlarla işbirliklerini güçlendirirken bölgesel önceliklerini de katılımcılarla paylaştı.

5 gün süren toplantıda UCLG-MEWA Genel Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamed Saadie konuşmalarında göç yönetiminde belediyelerin önemini, SKAların ve bu amaçlar doğrultusunda atılan adımların insan hakları ve demokrasiye katkılarını vurguladı.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, katılımcıları UCLG-MEWA’nın da içinde bulunduğu ve UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi tarafından oluşturulan Göç Küresel Grev Gücü hakkında bilgilendirdi ve çalışmaların ayrıntılarını paylaştı. Genel Koordinatör Salim Korkmaz da Gönüllü Ulusaltı Değerlendirme (VSR) Atölyesinde dünyadan belediye ve STK temsilcileriyle İzmir Büyükşehir, Karatay ve Sultanbeyli Belediyelerinin hazırladığı Gönüllü Yerel Değerlendirmelerin (VLR) süreçlerini paylaştı,  VSR hazırlıkları konusunda katılımcılarla fikir alışverişinde bulunuldu.

UCLG Eş Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da toplantıya katılarak kriz anlarında en çok şehir sakinlerinin ve dolayısıyla belediyelerin etkilendiğini ve bu sebeple barış ve demokrasinin sürekliliğinin önemini belirtti.

Comments are disabled