UCLG DÜNYA TEŞKİLATI TOPLANTILARI PARİS’TE GERÇEKLEŞTİ


UCLG toplantıları  3 Aralık tarihinde  Paris’te başladı. UCLG-MEWA Genel Sekreteri önderliğinde toplantılara katılan UCLG-MEWA heyeti gerek UCLG toplantılarını gerekse COP21 bünyesinde gerçekleştirilen etkinliklerde toplantılara katılan üyelere eşlik ediyor. 

Mali  Yönetim Komitesi Toplantısı
3 Aralık sabahı gerçekleştirilen UCLG Mali Yönetim Komitesi toplantısında UCLG’nin finansal konularını konuşmak üzere Paris Belediye Binası’nda bir araya geldi. UCLG-MEWA bölgesinde yaşanan süregelen çatışmalar, göç ve kayıplardan ötürü MEWA bölgesindeki yerel yönetimlerin mali sorunlarını dile getiren UCLG-MEWA heyeti, yeni bir üyelik aidat talebi önerisinde bulundu. Henüz olumlu sonuçlar elde edilmese de UCLG-MEWA konu ile ilgili çalışmalarını devam ettirmektedir. UCLG’nin yıllık hesaplarının gözden geçirildiği ve 2015 hesaplarının ibra edilip, 2016 mali yönetim planlarının onaylandığı toplantının ardından FMDV toplantısı başladı.

UCLG Anatüzük Komitesi Toplantısı
UCLG Anatüzük Komitesi UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın başkanlığında 3 Aralık öğleden sonra Paris Belediye Binası’nda gerçekleşti. Toplantı gündemini Porto Alegre’de gerçekleşen bir önceki toplantının raporu, üyelerle ilişkilerin güçlendirilmesi, 2016 sonunda UCLG yönetim organlarında gerçekleşecek olan seçimlerle ilgili bilgilerin verilmesi gibi konular oluşturdu. Toplantı, üyelik konularının görüşülmesinin ardından sona erdi.

Bu sırada COP 21 toplantılarının gerçekleştiği Le Bourget’deki fuarda bulunan UCLG-MEWA Çevre Komitesi Sorumlusu Sümeyye Saral, fuar bünyesindeki etkinlikler ve toplantılara katılma fırsatı  buldu.

Yerel Liderler için İklim Zirvesi
Dünya’nın dört bir yanından yüzlerce belediye başkanın ve yerel yöneticinin bir araya geldiği Yerel Liderler İklim UCLG Eş Başkanı ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği Kentler ve İklim  Değişikliği Özel Elçisi  Michael Bloomberg’ün açılış konuşmalarıyla görkemli Paris Belediye Binası’nın çatısı altında başlatıldı. Anne Hidalgo, iklim müzakerelerine ev sahipliği yapan Paris’te azaltım ve mücadele için kararlılıkla çalışacaklarını ve iklim değişikliği krizinin uzak bir gelecekte olmadığını etkilerini şu an yaşadığımızı belirtti.

Değerli belediye başkanlarına da söz verilen açılışta UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, Seoul Belediye Başkanı ve ICLEI Başkanı Park Woon-soon, Dakar Belediye Başkanı Khalifa Sall ve  Rio de Janerio Belediye Başkanı Eduardo Paes önemli görüşlerini dile getirdiler. Dr. Kadir Topbaş, hem dünya teşkilatı olarak hem de İstanbul olarak iklim değişikliğine verdikleri önemin altını çizdi.

Akabinde, sahnedeki konuşması için yerini alan Fransa Başkanı François Hollande, Zirvede yerel yönetimlerin iklim değişikliği problemiyle savaşımda önemli birer aktör olduklarını, uyum ve azaltım çalışmalarında yerel çözümlerin iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Öğleden sonra gerçekleştirilen UCLG Dünya Konseyi’nin tamamlanmasının ardından, birlik ve kararlılık göstergesi olarak yalnızca belediye başkanları ve yerel yöneticilerle toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Zirve’nin devamında Leonardo Di Caprio ve Robert Redford gibi önemli aktörler söz alarak yerel yöneticilere cesur olmaları ve harekete geçmeleri için çağrıda bulundular.

Belediye Başkanlarının önemli beyanları ve yorumlarıyla ilerleyen Zirve’nin sonunda Paris Belediyesi Deklarasyonu bütün taraflarca kabul edildi. Ban ki Moon ve Michael Bloomberg’un kapanış konuşmalarının ardından Anne Hidalgo “COP 21’in sonucu ne olursa olsun biz belediye başkanları ne yapmamız gerektiğini biliyoruz”  sözleriyle zirveye son noktayı koydu.

UCLG Dünya Konseyi

UCLG Dünya Konseyi UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın önderliğinde 4 Aralık sabahı Paris Belediyesi ev sahipliğinde başladı. Başkan Topbaş konuşmasına nerede olurlarsa olsunlar, terör ve şiddet kurbanı olan insanlarla, Fransa ve Paris halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek başladı. Ardından terör kurbanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Başkan Topbaş başkanlık raporunu sundu ve uluslararası savunuculuk ve UCLG’nin farklı bölgelerindeki danışmanlık, araştırma ve şehirden şehre öğrenme gündemi gibi konularda yaptığı önemli gelişmelerin altını çizdi.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Barselona Belediye Başkanı Ada Colau, ve Dakar Belediye Başkanı Khalifa Sall tarafından 3 politik önergede bulundu. Bunlar sırasıyla Yeni Kentsel Gündemin merkezinde yerel yönetişimin ve yerel demokrasinin teşvik edilmesi gerekliliği, 2030 gündemimin yerel düzeyde uygulanması, ve son olarak da yerel ve bölgesel yönetimlerin dayanışması ve insani krizlere etkili hazırlık olarak sunuldu.

Dünyanın her yanından önemli yerel liderler farklı önergelere destek vereceklerini belirttiler. Barselona Belediye Başkanı UCLG tarafından insani krizle ilgili bir çalışma grubunun geliştirilmesi önerisini yaptı.

CEMR Başkanı Annemarie Jorritsma, Banda Aceh Belediye Başkanı Illiza Sa’aduddin, Bogoto Belediye Başkanı Alain Juppe, Dakar Belediye Başkanı Khalifa Sall, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin gibi birçok yerel lider toplantıda söz aldı.

Kültür komitesi 5 Aralık 18.00-19.30
UCLG Kültür Komitesi toplantısı 5 Aralık tarihinde UCLG Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında Paris Belediye Binası’nda gerçekleşti. Toplantı UCLG Kültür Komitesi Başkanı Catherine Cullen başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda söz alan Paris Belediye Başkan Yardımcısı Buruno Julliard, Paris’in kültürel politikaları hakkında konuşma yaptı. Son zamanlarda yaşanılan terör olaylarının kötü etkilerinden bahsedildi. Güvenlik konusunun vatandaşları ve turistleri etkilediğinin ve bu sebeple de kültür üzerine daha fazla çalışması gerektiği bahsedildi. Paris’in kültürel politikalarının önümüzdeki dönemde daha kapsayıcı olacağını belirten Julliard, aynı zamanda Kültür Komitesi’nde aktif görev almak istediklerinin de vurgusunu yaptı.

Bilbao, Meksiko Şehri gibi birçok şehrin temsilcilerinin söz aldığı toplantı komitenin 2015 faaliyetleri ve 2016 planının ve 2016 yılının sonuna kadar komitenin yeni başkanlığının sunulmasının ardından üyelerden gelen istekler ve duyurularla devam etti. UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ni temsilen toplantıya katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Ertürk, UCLG Kültür Komitesi üyelerini 2016 yılı temmuz ayında İstanbul’da UNESCO Dünya Miras Şehirleri toplantısıyla paralel olarak düzenlenecek olan UCLG-MEWA Kültür Komitesi’ne davet etti.

Kadın Liderliği ve Kalkınma 06 Aralık 
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Cinsiyet Eşitliği Daimi Komitesi tarafından 6 Aralık 2015 tarihinde Paris Belediye Binası’nda Kadın Liderliği ve Kalkınma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı, Paris Belediyesi, C40, BM Kadın Birimi, Huairou Komisyonu, Habitat Uluslararası Koalisyonu, Cities Alliance ve UCLG Bölge Teşkilatları’nın ortaklığında yapıldı.

Paris Belediye Başkanı ve UCLG Cinsiyet Eşitliği Daimi Komitesi Başkanı Anne Hidalgo önderliğinde UCLG üyeleri, yerel seçilmiş kadınlar ve ortaklar, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesinde, Habitat III’te kabul edilecek olan Yeni Kentsel Gündem’in oluşturulmasında ve iklim değişikliğiyle mücadelede yerel düzeyde cinsiyet eşitliğinin rolünü tartıştılar.
Bu çerçevede yuvarlak masa tartışmalarının ilki eşitlik için yerel politikalar ve hizmetler: SDG 5 için yerel destek, ikincisi Habitat III için cinsiyet eşitliğine duyarlı gündem ve son tartışma da güçlü kadınlar: dirençli şehirlerin temeli başlıklarında gerçekleşti.

Comments are disabled