UCLG DÜNYA KONGRESI: KAYITLAR BAŞLADI


10-14 Ekim tarihleri arasında Güney Kore’nin Daejeon kentinde düzenlenecek Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler Zirvesi – 7. UCLG Kongresi için çevrimiçi kayıtlar başladı.

[Daejeon Belediye Başkanı’nın davet mektubuna bağlantı üzerinden erişebilirsiniz]

ZİRVE HAKKINDA

Her üç yılda bir düzenlenen UCLG Dünya Zirvesi ve Kongresi; barış, dayanışma ve kent diplomasisi tarafından yönlendirilen bir hareket olan Teşkilatımızın asırlık kökenlerine ve dünyanın dört bir yanındaki yerel ve bölgesel yönetimlerin toplumlarının hayallerini ve özlemlerini koruma taahhüdü üzerine inşa edilmiştir.

Belediye hareketi, yerel liderleri ve uluslararası aktörleri, birlikte büyük atılımlar gerçekleştirmek üzere “Yerel ve Bölgesel Yönetimler Tek Bir Topluluk Olarak Engelleri Aşıyor” sloganı altında bir araya getirecek.

İnsan, gezegen ve yönetim olmak üzere üç ilkeye dayanan insanlık için Gelecek Paktı, Daejeon’daki 2022 Dünya Kongresi’nin ana sonuç belgesi olacak ve Teşkilatın 2022-2028 dönemi Stratejik Öncelikleri tanımlayacaktır. Eksenler, UCLG’nin tartıştığı, savunduğu, araştırdığı ve öğrendiği ana temalar üzerinde yol gösterici olacaktır. Teşkilat, SKA’lar çerçevesinde ve uluslararası toplum, organize sivil toplum ve yerel liderler ve üyelerin girdileri ile güçlendirilmiş ortaklık yoluyla sosyal sözleşmenin dönüştürülmesi için baskı yapacaktır.

HAREKETİMİZİN GÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN KULVARLAR

Durban’da düzenlenen bir önceki Kongre’de olduğu gibi, Daejeon’daki Kongre de farklı kulvarlar etrafında düzenlenecek:

Asamble Kulvarı: Savunuyoruz

Yerel ve bölgesel yönetim temsilcileri, bu kulvarın temel itici gücüdür; kulvar, kıtasal, sektörel ve tematik önceliklerin Dünya Teşkilatı’nın küresel politikalarına katkıda bulunmasını sağlamayı amaçlamaktadır. UCLG teşkilatları ve kardeş kuruluşlar, Asamble Kulvarı oturumlarında sunulmak üzere pozisyon belgeleri oluşturmaya davet edilir. Bu oturumlar, Kongre’ye giden süreçte hazırlanan pozisyon belgeler temel alınarak, kıtasal veya sektörel olarak düzenlenen üst – düzey yuvarlak masa toplantılarında son halini alacaktır. İçerikler, UCLG Yönetim Organlarına sunulacaktır.

Belediye Kulvarı: Dinliyoruz

Sivil toplum ortakları, bu kulvarın temel itici güçleridir. Kulvar, küresel politikalarımızı açık bir şekilde tanımlamak için uluslararası düzeyde örgütlenmiş çeşitli topluluklar, sivil toplum ve yerel ve bölgesel yönetimlerin siyasi liderleri arasında diyalog ve etkileşim alanı vazifesi görecektir. Bu tartışmalar, yerel yönetim temsilcileri de dâhil olmak üzere çeşitli paydaşlar arasında, interaktif bir diyalog ortamında farklı oturumlar sırasında gerçekleştirilecektir. Müzakerelerden elde edilen sonuç, UCLG Yönetim Organlarına sunulacaktır.

Local4Action Kulvarı: Harekete Geçiyoruz

Local4Action Kulvarı, ortakların paylaşımda bulunmasına, birbirini dinlemesine ve değerlendirmesine imkan verecek işbirliğine dayalı bir sürece katılımını sağlayan, ağın tüm alanları için yenilikçi formatlar sunan bir alan olacaktır. Ana politika alanlarımız çerçevesinde, tüm deneyim ve fikirleri barındırmak için farklı oturum formatları geliştirilmiştir.

İdari Kulvar: Bir araya geliyoruz

Bu kulvar, UCLG üyelerine ayrılmıştır. Dünya Teşkilatı’nın politikalarını ve çalışma planını şekillendiren Yönetim Organlarının toplantılarından oluşur. Kulvar; Mali Yönetim Komitesi, Ana Tüzük Komitesi, Yönetim Kurulu, Genel Kurul (Dünya Yerel ve Bölgesel Yönetimler Asamblesi ile karıştırılmamalıdır) ve Dünya Konseyi’ni içermektedir. Dünya Sekretaryası önümüzdeki haftalarda bu kulvar hakkında daha detaylı bilgi paylaşacaktır.

Daejeon Kulvarı

Ayrıca, Daejeon’un ev sahipleri, sürdürülebilir kalkınma, inovasyon, bilim, teknoloji ve barış gibi uluslararası gündemin temel konularında Kore ve kent perspektifini paylaşmak için özel bir kulvar düzenlemeyi önermektedir. Genel teması “Bilim ve Şehirler” olan kulvar, “Barış ve Bilim”, “Çevre ve Bilim” ve “Kamu Yönetimi ve Bilim” alt başlıkları etrafında şekillenecektir.

Yönetim Organlarının üyeleri, farklı oturumlarda özel roller oynayabilir. Üyelerimizi belirli konularda söz almaya ve Asamble ve Belediye kulvarları gibi politika oluşturma alanlarına aktif olarak katılmaya teşvik ediyoruz.

Şehriniz, bölgeniz veya derneğinizin deneyimlerini sunmak isterseniz, Dünya Sekreteryası’nın koordinasyon ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

[Kongre’nin web sitesinde taslak program ve Kongre’nin yapısına dair bilgi notu mevcuttur]

KAYIT

Kongre için kayıtlar başladı.

Tahmin edebileceğiniz üzere Dünya Kongresi büyük bir etkinliktir. Gelecek Paktı’nın eksenlerinde düzenlenecek genel oturumlar ve ana idari toplantılar için hibrit katılım mümkün olacak olsa da, üyelerimizin etkinliğe fiziksel olarak katılmalarını önemle rica ediyoruz. Kongre’de sosyal etkinlikler ve ev sahipleri tarafından organize edilen kültürel program yer alacaktır ve ayrıca Teşkilatın çalışma dillerinde tercüme hizmeti de verilecektir.

Bu etkinliklerin organizasyon masrafları, ev sahibi kent Daejeon tarafından karşılanmaktadır. Bununla birlikte, kayıt ücreti ödeyerek Kongre’nin organizasyonuna ve başarısına katkıda bulunmanız bizim için önemli; bu nedenle desteklerinizi beklemekteyiz.

Erken kayıt indirimleri 31 Ağustos 2022 tarihinden önce kayıt yaptırmanız halinde geçerlidir.

Aynı Kuruluştan en az 10 kişilik gruplar için grup indirimi de uygulanmaktadır.

ÖNEMLİ: Ulusal güvenlik nedenleriyle ev sahiplerinin 3 Ekim’de çevrimiçi kayıt sürecini kapatmaları gerekeceğini lütfen unutmayın. Etkinlik alanında kayıtlar 9 Ekim’den itibaren yapılacaktır.

Daha fazla mali desteğe ihtiyacınızın olması halinde, fonlarımızın sınırlı olduğunu ve bu fonların tahsisinde En Az Gelişmiş Ülkeler’in (EAGÜ) seçilmiş yerel ve bölgesel yetkililerine öncelik verileceğini bilginize sunarız. Tüm resmi talepler doğrudan aşağıdaki adrese gönderilmelidir: sponsorship.daejeon2022@uclg.org.

ULAŞIM VE KONAKLAMA

Daejeon’daki ev sahiplerinin Incheon Uluslararası Havaalanı ile Daejeon arasında doğrudan servis ayarlayacağını bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Ulaşım için rezervasyonunuzu doğrudan kayıt sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. Diğer ulaşım seçenekleri arasında Korea Train eXpress (KTX Train) bulunmaktadır.

Daejeon Convention Center (DCC)’ayakın bir otel listesi de ekte bulunmaktadır. Listeyi inceledikten sonra kayıt sayfası üzerinden otel rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

VİZE

Güney Kore’ye giriş yapabilmek için vizeye ihtiyacınız olabileceğini ve vize alma işleminin uzun sürebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Vize sürecini en kısa sürede başlatmanızı şiddetle öneriyoruz.

Güney Kore vize işlemleri hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayın.

Kişisel davet mektubuna ihtiyacınız olması halinde, Daejeon’daki ev sahiplerinin düzenlediği iki süreci takip edebilirsiniz:

  • [Davet Mektubu Başvurusu] formunu çevrimiçi ön kayıt yaptırdıktan ve kayıt ücretini ödedikten sonra gönderebilirsiniz.
  • Kayıt ücretini ödemeden önce davet mektubuna ihtiyacınız varsa, kayıt ekibine aşağıdaki adresten bir e-posta gönderebilirsiniz: daejeon2022uclg@gmail.com, cc: daejeon2022@uclg.org.
  • Dünya Kongresi ve Zirve’ye ilişkin bilgi için (program, konuşmacılar, vb.): daejeon2022@uclg.org.
  • Kongre’nin İdari Kulvar’ına ilişkin bilgi için: UCLGExBu@uclg.org.

UCLG SEÇİM YÖNETMELİĞİ

Seçim İşleyiş Kuralları

UCLG Anatüzük

Comments are disabled