UCLG DÜNYA KONSEYİ’23 KONYA’DA 26-28 EKİM’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Konsey Toplantısı’nı, 26-28 Ekim tarihlerinde küresel bir katılımla Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi.

İdari kararların alındığı, 50 ülkeden, 400’ün üzerinde katılımcının olduğu üç gün süren UCLG Dünya Konseyi’nde; sırayla Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Toplantısı, UCLG Mali Yönetim Komitesi, UCLG Ana Tüzük Komitesi, UCLG Avrasya Toplantısı, UCLG Yönetim Kurulu ve UCLG Dünya Konseyi Toplantısı gerçekleştirildi. Bunun yanında farklı temalarda Politika Tartışmaları da etkinlikte yer aldı.

Politika Tartışmalarında; Kent Hakkı, iktisadi ve ekonomik eşitlik, çok düzeyli yönetişim, yeniden doğallaşma ve Kent Diplomasisi gibi konular ele alındı. 26 Ekim’de gerçekleştirilen ilk Politika Tartışmasında, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman söz alıp Filistin’de yaşanan dram için çağrıda bulundu: “Tavandan tabana, Teşkilatımızın her köşesine, tüm UCLG Ailesine sesleniyorum; şu anda insani ilkelere olan sarsılmaz bağlılığımızın yankılanan bir sınavındayız.”

UCLG Mali Yönetim Komitesi Toplantısı’nda Dr. Mehmet Duman, Filistin’de yaşanan krizden dolayı paydaşlardan, Filistinli belediyeler için dayanışma fonu ve aidat muafiyeti talebinde bulundu. Ayrıca bölgemizden, UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nda konuşan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, MEWA Bölgesi’nden UCLG HUB noktası olarak seçilen Eko-Bil Projesi’nin önemini vurguladı.

Gazze’deki Son Durum

Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) İcra Direktörü Abdullah Anati, Dünya Konseyi Toplantısına çevrim içi bağlanarak Filistin’deki mevcut durum hakkında bilgilendirmede bulundu. İsrail’in adeta bir “soykırım” şeklinde masum ve sivil halka saldırı gerçekleştirdiğini belirten Anati, bir an önce bu saldırıların durdurulması için bütün paydaşları harekete geçmeye davet etti.

Diğer bir yandan Toplantıda, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve yeni UCLG Başkanı olan Uğur İbrahim Altay, Filistin halkının yanında olduğunu belirtti: “Biz yerel yönetimler olarak; buna karşı çıkmayacak mıyız? Biz buna sesimizi yükseltmeyecek miyiz? Tecrit edilmiş, hiçbir insani hakka erişimi olmayan insanların suyunu kesiyorsunuz, elektriğini kesiyorsunuz, hastane ve okulları bombalıyorsunuz hiçbir sivil ayrımı yapmıyorsunuz ve biz buna mı ses çıkarmayacağız?”

Ayrıca UCLG, Filistin’de yaşanan insanlık dramının durdurulması adına bildiri yayımladı. Bildiride, UCLG’nin sesi olmayanların sesi olduğu vurgulandı ve Kent Diplomasisi kavramının altı çizildi.

UCLG’nin Yeni Başkanı Uğur İbrahim Altay

UCLG Dünya Konseyi Toplantısının sonunda devir teslim töreni gerçekleştirildi. UCLG Başkanlık görevini yürüten Montevideo Belediye Başkanı Carolina Cosse, Uğur İbrahim Altay’a Başkanlık görevini teslim etti. Teslim töreninde Uğur İbrahim Altay Başkanlık döneminin bölgemiz ve insanlık adına hayırlı olması dileğinde bulundu: “UCLG; 140 ülkeden 240 bin belediye ve 175 yerel ve bölgesel yönetim birliğinin olduğu, Birleşmiş Milletler nezdinde yerel yönetimlerin resmi temsilcisi kabul edilen bir organizasyon. Dünya Konseyi’yle birlikte Dönem Başkanlığını da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Montevideo Belediye Başkanımız Sayın Carolina Cosse’den devraldık. Cumhuriyetimizin 100. yılında, bir yıl boyunca bu şerefli görevi Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yürüteceğiz. UCLG Dönem Başkanlığımız, şehrimize, ülkemize, bölgemize ve tüm dünya insanlığına hayırlı olsun.”

Comments are disabled