UCLG Eş-Başkanlığı Adaylık Çağrısının Uzatılması Son başvuru: 7 Ekim 2016


Değerli üyeler,

UCLG seçim sürecini yönetmekle yükümlü olan Anatüzük Komitesi 19-20 Eylül tarihinde Barselona’da bir araya geldi.  Komite, uygunluk kriterlerinin doğrulanması ve UCLG’yi yöneten unsurların ve gerekliliklerin yerine getirilmesinden sorumludur.
 
UCLG Eş-Başkanlığı için alınan aday başvurularının gözden geçirilmesinden sonra Anatüzük Komitesi üyeleri mevcut durumda bir ya da iki uygun pozisyonun olduğunu, başkanlıkta bir bölgenin (Avrupa) potansiyel olarak temsil edilemeyebileceğini ve kadın adayın olmadığını gözlemlemiştir.  Ayrıca bölgesel yönetim üyelerinden herhangi bir temsil olmadığı da görülmektedir.  Bu noksanlar ışığında ve UCLG Eş-Başkanlığı adaylıklarının kişisel olduğu gerçeğinden hareketle, Komite adaylık başvurularının son tarihini 7 Ekim 2016’ya uzatma kararı almış olup, özellikle de kadın adaylık başvurularını beklemektedir.
 
Eş-Başkanlık, 5 Eş-Başkandan oluşmaktadır ve yerel yönetim üyeleri arasından iki olağan Genel Kurul toplantısı arasında yenilenebilir bir dönem için Dünya Konseyi tarafından seçilir. Başkanlığa seçileceklerden en az biri yerel yönetim üyesi, en az biri bir ulusal birlikten ve biri de Metropolitan Bölge Teşkilatı’ndan olacak şekilde seçilmelidir. Cinsiyet dengesi ilkesinin göz önünde bulundurulması önemli ölçüde teşvik edilmektedir.
 
Uygunluk Kriterleri

  • Adaylar UCLG’nin ödemesini yapan bir yerel yönetim üyesini temsil etmelidir.
  • Aday tarafından temsil edilen üye üyelik aidatlarının ödenmesinde eksiksiz olmalıdır.
  • UCLG Tüzüğüne göre, Başkanlık üyeleri yerel seçilmiş görevli olmalıdır; aynı zamanda a) bir yerel yönetimin ya da  b) bir ulusal yerel yönetimler birliğinin başı olmalıdır.
  • Cinsiyet dengesini korumak adına kadın adayların katılımı oldukça teşvik edilmektedir.

 Adaylıklar aşağıdakileri içermelidir:

  • Kısa biyografi
  • Manifesto ya da motivasyon mektubu
  • En az 3 farklı Bölge Teşkilatından 6 farklı yerel yönetim üyesinin desteğini gösteren beyan 
  • UCLG Başkanlığı Görev Tanım Belgesi’nin kabulüne dair açık bir beyanname

 Adaylıklar 7 Ekim 2016 tarihine kadar sunulmalıdır, daha sonra Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın internet sitesinde (www.uclg.org) yayınlanacaklardır.  www.uclg.org.
 
Eş-Başkanlar 15 Ekim 2016 tarihinde Bogota’da bir araya gelecek olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yöentimler Dünya Konseyi tarafından seçilecektir.
 
Üyelik başvuruları email ile ve aşağıdaki adrese posta ile gönderilmelidir:
 

Josep Roig
Secretary General
United Cities and Local Governments
Carrer Avinyó, 15
08002 Barcelona, España
Tel: +34 93 342 8755
Email: j.roig@uclg.org

Saygılarımızla,

UCLG Dünya Sekreteryası


İlgili belgelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Comments are disabled