UCLG GENEL SEKRETERLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


UCLG Bölge Teşkilatlarının Genel Sekreterleri’nin katılımları ile 29 Nisan 2021 tarihinde çevrimiçi bir toplantı düzenlendi. UCLG-MEWA’yı temsilen toplantıya katılan Genel Sekreter Mehmet Duman MEWA Bölgesinde, Gönüllü Yerel Değerlendirme Raporları’nın geliştirilmesine büyük önem verdiklerini ifade etti.

MEWA bölgesinde ilk olarak Sultanbeyli Belediyesi’nin VLR hazırlıklarını başlattığına vurgu yapan Duman ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi ve  Karatay Belediyesi ile yürütmekte oldukları VLR çalışmalarından da bahsetti.

Duman konuşmasında, bu yıl özellikle UCLG’nin ana etkinlikleri arasında yer alan 2. Aracı Şehirler Dünya Forumu’na Kütahya Belediyesi’nin, UCLG 4. Kültür Zivesi’ne ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yapacağını vurguladı.

Küresel Göç Görev Gücü’nün çalışmalarına aralıksız devam ettiğine değinen Duman, UCLG-MEWA ve GTFM Yürütme Komitesi’nin 2019 Gaziantep Bildirgesi’nin taahhütlerini takip etmek amacıyla görev gücü üyeleriyle üç ayda bir toplantılar düzenlediğini ifade etti.   Duman, Temmuz ayı sonunda, GTFM’nin yıllık faaliyet raporunun sunulacağı ilk döngünün kapanış oturumunu gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.

Afet Riskini Azaltma (DRR) ve Dirençlilik üzerine bir eğitim programının hazırlıkları içerisinde olduklarına da değinen Duman, önümüzdeki sonbaharda  UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi organizasyonunda Balıkesir’de Somut Olmayan Kültürel Miras Çalıştayı’nı ve Girne’de ise  Erişilebilir Turizm Çalıştayı’nı düzenleyeceklerini belirtti.

Comments are disabled