UCLG Kültür Komitesi


Sahip olduğumuz ağ, on beş yıl içerisinde pek çok özgün uygulama ve deneyim biriktirmeyi başardı. Biriktirdiğimiz bu deneyimlerimizi uygulamaya dökmek için yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde; UCLG Kültür Komitesi’nin, “kültür, şehirler ve SKH’” konularına yönelik, içinde kültür ve sürdürülebilir yerel kalkınmayla ilgili iyi uygulamaların yer aldığı yeni bir web sitesini kullanıma açtığını duyurmaktan memnuniyet duyarız.

Kısaltma olarak “OBS” şeklinde de anılan gözlemevi; dünyanın dört bir yanındaki şehir ve yerel yönetimlerden gelen kültürel projeler, programlar ve politikalar hakkında bilgi sağlayan ve UCLG’nin üç çalışma dilinde (İngilizce, Fransızca, İspanyolca) 120’den fazla iyi uygulamayı içinde barındıran, bu alanda dünyadaki tek uygulama web sitesi olma özelliğindedir.

Sitede yer alan iyi uygulamalar aşağıdaki üç kritere göre sınıflandırılmıştır:

·         BM 2030 Gündemi kapsamında belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH)

·         UCLG’nin Kültür 21 Eylemleri’ne yönelik ortaya koyduğu 9 Taahhüt

·         Kültürel politikalar ve sürdürülebilirlikle ilgili 75 anahtar kelime.

Sizleri; OBS web sitesini incelemeye, bu kaynağı etrafınızda kültür, kültürel politikalar ve sürdürülebilir şehirlerarası bağlantıyla ilgilenen tüm iş birliklerinize ve ağınıza duyurmaya; kültür, şehir ve sürdürülebilirlik konuları üzerine sahip olduğunuz iyi uygulamalarınızı bizimle paylaşarak bu girişime destek olmaya davet ediyoruz.

Herhangi bir ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde, komitenin sekretaryası ile info@agenda21culture.net adresi aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Kültür Komitesi adına
UCLG Dünya Sekretaryası

Comments are disabled