UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN KÜLTÜR TEMASI İLE İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK


 

İzmir, UCLG Kültür Zirvesi’ne 9-11 Eylül 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. Uluslararası kültür ve kalkınma tartışmalarında yer alan belediye başkanları, yerel liderler, akademisyenler, aktivistler, sivil toplum örgütleri, kültürel ağlar ve kilit paydaşlar, sürdürülebilir kalkınmada kültür politikalarının yerini tartışmak üzere İzmir’de bir araya gelecek.

COVID-19 krizi, şehirlerin ve toplulukların kültüre olan derin ihtiyacını açıkça ortaya koydu. İnsanlar;  yeni katılımcılık biçimleri oluşturarak, bizi bir araya getiren şeyleri fark ederek ve anlam ve dayanışma meydana getirerek, topluluklarına ve şehirlerine olan aidiyet duygularını perçinlemek için kültüre yöneldiler. Pandemi ayrıca, eski normalde riskli koşullarda çalışan kültürel aktörlerin daha iyi çalışma koşullarına ihtiyaçlarının olduğunu bir kez daha göstermiştir. Pandemiden sonraki süreçte kültür, kalkınmanın merkezinde yer almak zorunda olacak. Şehirlerin ve yerel yönetimlerin kültür politikaları, her zamankinden daha merkezî olacaktır. Bu nedenle, Zirve’nin ana teması “Geleceği Şekillendiren Kültür” olarak belirlenmiştir.

Zirve, UCLG’nin Kasım 2020’de başlattığı ve Kasım 2022’de onaylanacak İnsanlığın Geleceği Paktı’na katkıda bulunan küresel bir etkinliktir.

Zirve, BM’nin Yeni Kentsel Gündemi’nin 5. yıldönümü (2021) ve UNESCO Konferansı’nın gelecekteki organizasyonu “Mondiacult+40”ın (2022) çerçevesinde gerçekleşecek. UCLG Kültür Zirvesi daha önce İspanya’nın Bilbao (2015),  Güney Kore’nin Jeju (2017) ve Arjantin’in Buenos Aires (2019) şehrinde düzenlendi.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled