UCLG-MEWA 10. ENERJİ VERİMLİLİĞİ FORUMU VE FUARI’NDA


Enerji verimliliği alanında Türkiye'nin en önemli etkinliklerinden biri olan  Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nın 10.'su, 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Etkinlik Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde düzenlendi.  'Bir Kaynak Olarak Enerji Verimliliği-Enerjideki Gizli Hazine' temasıyla yapılan etkinliğin bir önceki toplantısı, “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı – Harekete Geç ve Uygula” teması altında 29-30 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul’da yapılmıştı.

Bu yılki etkinlikte; Türkiye’de ve dünyada enerji verimliliği alanında yürütülen çalışmaların, gelişmelerin ve gelecek öngörülerinin paylaşılacağı forumlar düzenlenerek kaynaktan nihai tüketime kadar enerjinin her aşamada verimli ve etkin kullanılmasına imkân tanıyan yeni ve yenilikçi ürünler ile teknolojiler sergilendi. Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez, “ "2017 ve 2018 yıllarında tüm sektörlerde yaklaşık 1,2 milyar dolar yatırımla yaklaşık 1 milyon ton eş değer petrol (TEP) enerji tasarrufu sağladık. 2023'e kadar birincil enerji tüketimimizdeki yaklaşık yüzde 14 azalma ile sera gazı salımında da 66 milyon ton karbondioksit azalımı sağlamış olacağız" dedi.

Forumun ikinci gün düzenlenen Enerji verimliliğinde İyi Uygulama Örnekleri oturumunun moderatörlüğünü ise UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman üstlendi. Oturumda özel sektör ve kamudan uygulayıcılar örnek çalışmalarını dinleyiciler ile paylaştı.  Oturum konuşmacıları; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Enerji Yöneticisi Levent yazıcı; Ermenistan Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Enerji Verimliliği Fonu’ndan Satınalma Grup Başkanı Zaruhi Gharagyozyan; Efektif Enerji, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Seferoğlu, Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, Serdar Plastik San. Ve Tic. A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Tütek idi. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman giriş konşmasında,  enerji verimliliğinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin önemine dikkat çekti. Duman, “Enerji kaynaklarında yapılacak inovasyon ve kaynakların verimli kullanımı iklim değişikliği ile  mücadeleyi  de desteklemektedir” dedi.

Oturumda; “MEB Enerji Yönetimi Çalışmaları”, “Enerji Verimliliği Uygulamalarında Başarılı Uygulamalar”, “Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstriyel Tesisler ve Enerji Kooperatiflerinde; Enerji Verimliliği Projeleri, Enerji Verimliliğine Dayanan Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisleri Uygulamaları”, “Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları” ve “Sanayide Endüstri 4.0 Uygulamaları ve Model Fabrika” başlıkları tartışıldı.

Etkinlik enerji alanında; kamu, özel sektör ve sivil toplumu buluşturarak yeniliklerin takip edilmesini ve iş ağlarının oluşturulmasını hedefliyor.

Comments are disabled