UCLG-MEWA 14 YAŞINDA!


Ortak Taahhütler, Güçlü Adımlar Hızla kentleşen dünyamızda; daha adil, dengeli ve sürdürülebilir kentler inşa etmek adına oynadığımız rol hem önümüzdeki en büyük mücadele hem de en büyük fırsattır. Tecrübe ve kaynaklarımızı bu amaçlar doğrultusunda toplu şekilde harekete geçirmeyi başarırsak, 2030’a giden süreçte, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri tarafından da öne sürüldüğü gibi “kimseyi geride bırakmamayı” başarabiliriz.

Dünya yerel yönetim temsilcileri; UCLG Kuruluş Kongresi vesilesiyle 5 Mayıs 2004 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde bir araya gelerek, bu yolda yürürken tek ve yeni bir yerel yönetim teşkilatı oluşturmak amacıyla UCLG Anatüzüğü’nü kabul etmiş, bu önemli adım aynı yer ve tarihte düzenlenen UCLG-MEWA Kuruluş Kongresi’nde UCLG-MEWA Anatüzüğü’nün kabülü ile taçlanmıştır.
O günden bu yana yerel yönetimlerin birleşik sesi ve dünya ölçeğinde savunucusu olan UCLG-MEWA, hâlihazırda 15 ülkede 250’den fazla yerel ve bölgesel yönetimin temsilcisi konumundadır. Bu süreç içerisinde, UCLG-MEWA, küresel gündemlerin geliştirilme aşamalarında yerel yönetimlerin vazgeçilmez bir paydaş olarak tanınmasında kritik bir rol üstlenmiştir.
Bugün ise, bu büyük aile, tüm bu çalışmalarının temelini oluşturan Anatüzüğü’nün
14. kabul yıldönümünü sevinç ve coşku içinde kutlamaktadır.
UCLG-MEWA olarak, MEWA bölgesi özelinde ve tüm dünyada güçlü ve etkin yerel yönetimlerin kurulması amacıyla başlatılan bu güçlü hareketin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Çalışmalarımız, ailemize katılan her yeni üyemizle beraber zenginleşecektir.

 

UCLG-MEWA Genel Sekreterliği

Comments are disabled