UCLG-MEWA 5. OLAĞAN KONGRESİ


 

UCLG-MEWA Kongresi, ulusal ve uluslararası birçok katılımcıyı Gaziantep’te bir araya getirdi.

UCLG-MEWA 5. Olağan Kongresi 19 Nisan 2016 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Gaziantep’te gerçekleştirildi.

 

Toplantının sabah oturumu UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tahran Belediye Başkanı, UCLG-MEWA Başkanı ve UCLG Başkan Yardımcısı Dr. Muhammad Bager Qalibaf’ın temsilcisi Shahram Gilabadi, Lübnan İçişleri ve Belediyeler Bakanı Khalil Jbara, D-8 Genel Sekreteri Sayed Ali Mohammad Mousavi, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve T.C Başbakan Yardımcısı Yalçın AKDOĞAN’ın konuşmalarıyla başladı.

 

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman konuşmasında bölgede yaşanan sorunlara dikkat çekerek, “Bugün Gaziantep resmi rakamlara göre üç yüz elli bin Suriyeli muhacir kardeşimize ev sahipliği yapmakta. Özellikle bölgemizde yaşanan bu insanlık dramında, muhacirlere ensar olan Türkiye, Lübnan ve Ürdün’deki yerel yönetim temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum. MEWA bölgesinde ve dünyada yaşanan sıkıntıların son bulmasını diliyorum” dedi.

Duman'ın ardından söz alan D-8 Genel Sekreteri Sayed Ali Mosavi, UCLG-MEWA ile işbirliklerinin devam edeceğini belirtirken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da demokrasi ve kalkınmanın yerelden başladığının altını çizdi.

 

UCLG-MEWA’nın Yeni Dönem Başkanı Fatma Şahin

 

Öğleden sonra gerçekleştirilen oturumda; 15 ülkeden 50 belediye başkanı olmak üzere  UCLG-MEWA’nın 160 üyesinin katılımıyla, 2016-2019 dönemi için UCLG-MEWA Başkanı, yönetim kurulu  ve konsey üyelerinin seçimi gerçekleştirildi. Bu kapsamda; 2016-2019 dönemi için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin UCLG-MEWA Başkanlığına seçildi. UCLG-MEWA Eş Başkanlıklarına ise;

  • Mohamed Saadieh,  Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı (Lübnan),
  • Burhanettin Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı,
  • Hussein Bani Hani, İrbid Büyükşehir Belediye Başkanı (Ürdün),
  • Moussa Hadid, Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) Başkanı,
  • Sadegh Najafi, Tebriz Belediye Başkanı (İran)

 seçildi. UCLG-MEWA Saymanı Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker  ve              UCLG-MEWA Ombudsmanı Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü seçildi.

UCLG-MEWA Denetim Kurulu/Mali Yönetim Komitesi Üyeleri ise; Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Muhasip Üyesi Mürsel Torun ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu oldu.

 

Bunun yanında UCLG-MEWA Konsey ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte                    UCLG-MEWA’yı UCLG Dünya Teşkilatı Konsey ve Yönetim Kurulu’unda temsil edecek üyeler de seçildi.

2013-2016 Dönemi Faaliyet Raporu

UCLG-MEWA’nın 10 Nisan 2013 tarihinde İran’ın Tahran kentinde yapılan Kongresi’nden bu yana geçen sürede gerçekleştirilen faaliyetler ve gelişmeler hakkında hazırlanan Faaliyet Raporu üyelere dağıtıldı ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman çalışmalar hakkında kısa bilgi verdi.

UCLG-MEWA Anatüzüğü

UCLG-MEWA Anatüzüğü; dönem içinde ortaya çıkan ihtiyaçlar, T.C. İçişleri Bakanlığı’nın talebi ve UCLG Anatüzüğü’nde meydana gelen değişiklikler göz önünde bulundurularak, üyelerimizin teklif ve önerileri doğrultusunda hazırlanıp, genel kurul üyelerin bilgilerine sunulmuş ve üyeler tarafından incelemesi sonucu önerilen değişikliklerin oybirliği ile kabul edildi.

Denetim Kurulu/Mali Yönetim Komitesi Raporu

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın      (UCLG-MEWA) 10 Nisan 2013 tarihinde İran’ın Başkenti Tahran’da yapılan Kongresi’nde oluşturulan Denetim Kurulu/Mali Yönetim Komitesince hazırlanan 2013-2014-2015 yıllarına ait Denetim Kurulu/Mali Yönetim Komitesi Raporları UCLG-MEWA Saymanı ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından Kongre üyelerinin bilgilerine sunuldu. Sunulan rapor kabul edilerek bu dönem için Yönetim Kurulu ibra edildi.

Faaliyet Programı

 

UCLG-MEWA’nın 2016 yılı içinde yürüteceği projeler ve gerçekleştireceği faaliyetler hakkında, 13 Kasım 2015 tarihinde Malatya’da yapılan Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda kabul edilen 2016 Yılı Faaliyet Programı’nda son gelişmeler ışığında düzenlemeler yapıldı.

 

Ombudsman Raporu

İran’ın Başkenti Tahran’da 10 Nisan 2013 tarihinde yapılan UCLG-MEWA Kongresi’nde UCLG-MEWA Ombudsmanlığı’na seçilen Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan raporda; 10 Nisan 2013 – 19 Nisan 2016 dönemini kapsayan çalışmalarla ilgili bilgiler sunuldu.

Bir Sonraki UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı Şanlıurfa’da

2016 yılının sonunda yapılması planlanan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı’nın Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi tarafından Şanlıurfa’da yapılması yönündeki talebi üyelerce oylanarak kabul edildi ve bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısının 2016 yılının Kasım ayı içinde Şanlıurfa’da yapılması kararlaştırıldı.

Kongre vesilesiyle ilk kez yerel yönetim dostları ile buluşturulan UCLG-MEWA tanıtım filmi de yoğun ilgi gördü. Hazırlanan gündem ışığında kongre tamamlanarak komite toplantılarına geçildi.

Kongre kapsamında UCLG-MEWA’ya üyeliği onaylanan yerel yönetimleri internet sitemizde bulabilirsiniz.

Comments are disabled