UCLG-MEWA AFETLERDE YEREL YÖNETİMLER WEBİNARI


UCLG-MEWA, 5 Nisan 2023 tarihinde “Afetlerde Yerel Yönetimler: Önlemler, Acil Müdahale ve Toparlanma” konulu bir webinar düzenledi. Webinar katılımcıları, yerel yönetimlerin afet durumlarında yapacakları müdahaleleri ve riskleri azaltmaya yönelik hazırlıkları konuşmak maksadıyla bir araya geldi.

Webinar açılış konuşması, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman’ın “Yaşanan bu son yıkıcı deprem bizlere gösterdi ki bu derece öngörülemez bir kriz, iyi planlanmış yeni stratejilerle ele alınmalıdır” sözleriyle başladı. Devamında UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, video mesajında ekosistemimizin ayakta kalabilmesi için doğayla olan ilişkimizi değiştirecek yeni bir yol haritası belirlememiz gerektiğinin altını çizdi.

BM Türkiye Mukim ve İnsani Yardım Koordinatörü Alvaro Rodriguez etkinliğe katılamadığı için BM Türkiye Mukim Koordinatörlük Ofisi Ortaklıklar ve Kalkınma Finansmanı Yöneticisi Bülent Açıkgöz onun adına mesajını iletti ve “Risk bilgisine sahip ve afetlere dirençli toplumlar inşa etme yolunda afet risk yönetiminde bütüncül bir yaklaşım benimsemeliyiz” dedi.

Ana tema konuşması UNDRR-ROAS Program Sorumlusu Mirna Abu Ata ve UNDRR ROAS Yardımcı Program Sorumlusu Elaf Raslan tarafından Sendai Çerçevesi ve Şehirleri Dirençli Kılma (MCR2030) girişimine ışık tutularak yapıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Sinan Mert Şener, Çek Cumhuriyeti Yangın Kurtarma Ekibi Başkanı, Albay Jiri Nemcik ve TBB Proje ve Finansman Birimi Sorumlusu ve UCLG-MEWA Çevre ve İklim Sözcüsü Cemal Baş’ın katıldığı panelde, felaket ve afet durumlarında risk azaltma ve afet yönetimine yönelik çeşitli iyi uygulamalara dair görüşler paylaşıldı.

Webinar, UNDRR-ROAS Şefi Dr. Sujit Mohanty ve TBB Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Özcan Yıldırım’ın afet zamanlarında yerel yönetimlerin rolünü ve önleyici tedbirlerin önemini vurguladıkları kapanış konuşmalarıyla sona erdi.

Comments are disabled