UCLG-MEWA AFGANİSTAN'A AÇILIYOR


UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörü Salim Korkmaz ve Prof. Dr. Adem Esen’le birlikte Afganistan İstanbul Başkonsolosu Saleema Quraishi’yi makamında ziyaret etti.  3 Ocak Salı günü gerçekleştirilen ziyarette, 20 Mart 2015 tarihindeki ziyarette görüşülen konular yeniden değerlendirilerek, Afganistan’daki belediyelerin UCLG-MEWA faaliyetlerine katılımları konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

Ziyarette Başkonsolos Quraishi, İstanbul’da gerçekleştirilen terör saldırılarından ötürü duyduğu derin üzüntüyü ifade ederek ve Afganistan’ın her zaman Türk halkının yanında olduğunu ifade ederek başsağlığı dileğinde bulundu. UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, UCLG-MEWA’nın 2016 faaliyetlerinden bahsederek, süreli ve süresiz yayınlarından oluşan bir setle birlikte, Afganistan Bağımsız Yerel Yönetişim Müdürlüğü’ne (IDLG) ve Afganistan’ın 33 vilayetinin merkez belediyelerine hitaben yazılan üyeliğe davet mektuplarını, muhataplarına iletilmek üzere Sn. Quraishi’ye teslim etti. Ziyarette ayrıca Belediye Başkan Vekili Abdullah Jan HABIBZAI'nin başkanlığındaki Kabil Belediyesi heyetinin Ekim ayında UCLG-MEWA Genel Sekreterliği'ne yaptığı ziyaret de değerlendirildi. Duman, hali hazırda UCLG-MEWA üyesi olan Kabil Belediyesi'nin yanı sıra diğer önde gelen Afgan belediyelerin de UCLG-MEWA'ya katılmalarının sağlayacağı fırsatları dile getirdi. 

UCLG-MEWA Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörü Salim Korkmaz, sayın Başkonsolos’u UCLG-MEWA’nın 2017’de yapacağı başlıca faaliyetler konusunda bilgilendirerek, Mart ayında Filistin’in Nablus şehrinde, Ekim ayında ise Sancaktepe/İstanbul’da yapılacak olan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu toplantılarında başta Kabil Belediyesi olmak üzere önde gelen Afgan belediyelerinin de katılımının önemini vurguladı. Sn. Quraishi, belediyelerin hem üyelik, hem faaliyetlere katılımları konusunda gerekli desteği vereceğini ve çalışmalarını bürokratik yazışmaların ötesine taşımak için gayret sarf edeceğini ifade etti.

UCLG-MEWA’nın hazırlamakta olduğu MEWA Bölgesi Yerel Yönetim Sistemleri Araştırması'nı hazırlayan akademik ekipte yer alan Prof. Dr. Adem Esen ise yapılacak araştırmanın niteliği ve kapsamından bahsederek, bu araştırma için birinci elden kaynak toplanması hususunda Sn. Quraishi’den destek istedi. Sn. Quraishi, Başkonsolosluk’tan bir personeli hem UCLG-MEWA üyeliği, hem araştırma kapsamındaki faaliyetlere destek vermek üzere görevlendirdi.

Ziyaret, karşılıklı iyi dileklerin dile getirilmesinin ardından hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Comments are disabled