UCLG-MEWA ARAP SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA FORUMU’NA KATILDI


ESCWA (Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu) tarafından düzenlenen Arap Sürdürülebilir Kalkınma Forumu (AFSD), 15-17 Mart tarihleri arasında Beyrut’ta gerçekleştirildi.

BM Genel Kurulu Başkanı Abdullah Shahid’in video mesajı ile başlayan toplantı, ESCWA İcra Sekreteri Dr. Rola Dashti,  BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Grubu Başkanı Amina J. Mohammed, Arap Ligi Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit ve Ürdün Haşimi Krallığı Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı ve AFSD Dönem Başkanı Nasser Shraideh gibi üst düzey isimlerin katılımıyla gerçekleşti. Aynı zamanda Arap ülkelerinden bakan veya büyükelçi seviyesinde üst düzey temsilciler açılış oturumunda yer alarak ülkelerinin SKA çalışmalarını anlattılar.

Arap ülkelerinde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın ilerlemesinin izlenmesi ve HLPF’ye sunulmasını amaçlayan forum 3 gün sürdü. Forumda gerçekleşen yuvarlak masa toplantılarında Gönüllü Ulusal Değerlendirmeler (VNR) üzerine tartışmalar yürütüldü. Gönüllü Ulusaltı Değerlendirme (VSR) takibi ve 2030 Gündemi’nin değerlendirilmesinin yanı sıra eşitsizlik ile mücadele de forumun gündem maddelerinden biriydi.

UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi sorumlusu Yehia İbrahim toplantıya katılarak katılımcıları, VLR ve VSR süreçlerinde UCLG Dünya Teşkilatı ve UCLG-MEWA’nın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Aynı oturumda Amman Büyükşehir Belediyesi Kent Gözlemevi Direktörü Akram Khraisat, Amman’ın Gönüllü Yerel Değerlendirme VLR hazırlama sürecini anlatarak katılımcıları bilgilendirdi. Ayrıca, değerlendirmelere göçmenlerin nasıl dâhil edilebileceği üzerine fikir paylaşımı yapıldı.

Comments are disabled