UCLG-MEWA BAŞKANI ŞAHİN: “BÖLGEDE OLANLARI DÜNYA’YA DUYURMALIYIZ”


UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan) Başkanı Mohamed Saadieh, UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ni ziyaret etti.

İstanbul’da gerçekleştirilen ziyarette, UCLG-MEWA ve UCLG-MEWA’nın uluslararası arenadaki konumundan, bölgede yaşanan güncel olaylara kadar birçok başlık görüşüldü.

Fatma Şahin, ziyarette, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini değerlendirdi. Bu tür antidemokratik girişimleri kınayan Şahin, yerelin gücüne vurgu yaparak, bu tür eylemlerin engellenmesi için yerel yönetimlerin de sorumluluk alması gerektiğini anlattı.

UCLG-MEWA Başkanı olmasının yanı sıra son dönemlerde göçmen akınıyla karşı karşıya kalan yerel yönetimlerden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı da olan Fatma Şahin, bölgedeki son olayları ve mülteciler konusuna da değindi.

Büyük organizasyonlarda yan etkinlikler düzenlenmesinin dünyada farkındalık oluşturacağına dikkat çeken Şahin, “Bölgede yaşananları dünyaya daha iyi duyurmalıyız. Dünyanın gündeminde bu sorunların yer almasını sağlamalıyız. Bunun için ayrıca bir çalışma takvimi oluşturmalıyız” dedi.

“Daha adaletli bir dünya için çalışıyoruz”
Daha adaletli bir dünya için çalıştıklarını ifade eden Şahin, mücadelenin hayatın her safhasında devam ettiğine dikkat çekerek, daha adaletli bir dünya için mücadele edilmesini, sabır ve gayretle sonuca ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan) Başkanı Mohamed Saadieh de son dönemde yaşanan mülteci akınına değindi.

Dannieh Bölgesi’nde mültecileri kamplara gönderemedikleri için evlerinde misafir ettiklerini belirten Saadieh, UCLG-MEWA çatısı altında mültecilerle ilgili önemli projelere imza atacaklarına olan inancını dile getirdi.Eş-Başkan Saadieh, teşkilatın lobicilik konusunda önemli adımlar atmasının yararlı olacağının altını çizerek, “Bizim mesai saatimiz yok, görevimiz var. Teşkilatı daha iyi yerlere getirmek için yorulmak zorundayız ve yorulacağız da” diye konuştu.

“Yerel yönetim birlikleri müstakil çalışmamalı”
Yapılan sunumların ve konuşmaların ardından söz alan UCLG-MEWA Genel Sekreteri MehmetDuman ise teşkilatın bundan sonraki vizyonuna değinerek, UCLG Dünya Teşkilatı ile ilgili genel bir değerlendirmede bulundu.

Duman, aidat sisteminin tekrar gözden geçirilmesinin üyeler ve teşkilat için yararlı olacağını ifade ederken, yerel yönetim birliklerinin bölgede çalışma prensiplerinin de düşünülmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Duman, “Yerel yönetim birlikleri müstakil çalışmamalıdır. Aynı bölgede, aynı hedefe ulaşma doğrultusunda ortak hareket etmenin başarıyı kısa sürede getireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Dr. Leyla Şen de UCLG-MEWA’nın bundan sonra izleyeceği yol konusunda bilgi verdi.Önümüzdeki günlerde üyeler ve üyelerin beklentileri hakkında bir anket hazırlığında olduklarını aktaran Şen, anket sonuçlarının daha sonra paylaşılacağını bildirdi.

Öte yandan ziyarette, UCLG-MEWA koordinatörlüklerinden, İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü, Projeler Koordinatörlüğü, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ve Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörlüğü kendi birimlerinin vizyonları hakkında birer sunum gerçekleştirdi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/uclg-mewa-baskani-sahin-bolgede-olanlari-gaziantep-yerelhaber-1494995/

Comments are disabled