UCLG-MEWA BAŞKANI VE UCLG-MEWA EŞ-BAŞKANI’NDAN GENEL SEKRETERLİĞE ZİYARET


 

UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan) Başkanı Mohamed Saadieh, 1 Ağustos 2016 tarihinde UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’ni ziyaret ettiler.

 

Ziyaret esnasında UCLG-MEWA ve UCLG-MEWA’nın uluslararası arenadaki konumundan, bölgede yaşanan güncel olaylara kadar birçok başlık görüşüldü.

 

Görüşme UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Dr. Leyla Şen’in takdimiyle başladı. UCLG-MEWA Koordinatörlüklerinden; İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü, Projeler Koordinatörlüğü, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ve Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörlüğü kendi birimlerinin vizyonları hakkında birer sunum gerçekleştirdiler. UCLG-MEWA’nın bundan sonra izleyeceği yol konusunda bilgi veren UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Dr. Leyla Şen ise önümüzdeki günlerde üyeler ve üyelerin beklentileri hakkında bir anket hazırlığında olduklarını ifade ederken anket sonuçlarının daha sonra paylaşılacağının bilgisini verdi.

 

Yerelin Gücü

Gerçekleştirilen görüşmede söz alan Başkan Fatma Şahin, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimini değerlendirdi. Bu tür antidemokratik girişimleri kınayan Şahin, yerelin gücüne vurgu yaparak bu tür eylemlerin engellenmesi için yerel yönetimlerin de sorumluluk alması gerektiğine değindi.

 

“Bölgede Olanları Dünya’ya Duyurmalıyız”

UCLG-MEWA Başkanı olmasının yanı sıra son dönemlerde göçmen akınıyla karşı karşıya kalan yerel yönetimlerden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı da olan Fatma Şahin, bölgedeki son olayları ve mülteciler konusuna da konuşmasında yer verdi. Büyük organizasyonlarda yan etkinler düzenlenmesinin dünyada farkındalık oluşturacağına dikkat çeken Şahin, “Bölgede yaşananları dünyaya daha iyi duyurmalıyız. Dünyanın gündeminde bu sorunların yer almasını sağlamalıyız. Bunun için ayrıca bir çalışma takvimi oluşturmalıyız” dedi.

 

“Adaletli bir Dünya için Mücadele Etmeliyiz”

Daha adaletli bir dünya için çalıştıklarını ifade eden Başkan Şahin, Mücadele hayatın her safhasında devam ediyor. Daha adaletli bir dünya için mücadele etmeliyiz. Sabır ve gayretle sonuca ulaşmalıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

“Mültecilere Evlerimizi Açtık”

Fatma Şahin’den sonra söz alan UCLG-MEWA Eş-Başkanı ve Dannieh Belediyeler Birliği (Lübnan) Başkanı Mohamed Saadieh ise son dönemde yaşanan mülteci akınına dikkat çekti. Dannieh Bölgesi’nde mültecileri kamplara gönderemedikleri için evlerinde misafir ettiklerini belirten Saadieh, UCLG-MEWA çatısı altında mültecilerle ilgili önemli projelere imza atacaklarına olan inancını ifade etti.

 

“Bizim Mesai Saatimiz Yok, Görevimiz Var”

Eş-Başkan Saadieh, teşkilatın lobicilik konusunda önemli adımlar atmasının yararlı olacağının altını çizerek, “Bizim mesai saatimiz yok, görevimiz var. Teşkilatı daha iyi yerlere getirmek için yorulmak zorundayız ve yorulacağız da” dedi.

 

“Yerel Yönetim Birlikleri Müstakil Çalışmamalı”

Yapılan sunumların ve konuşmaların ardından söz alan Mehmet Duman teşkilatın bundan sonraki vizyonuna değinerek, UCLG Dünya Teşkilatı ile ilgili genel bir değerlendirmede bulundu.

 

Duman, aidat sisteminin tekrar gözden geçirilmesinin üyeler ve teşkilat için yararlı olacağını ifade ederken, yerel yönetim birliklerinin bölgede çalışma prensiplerinin de düşünülmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Duman, “Yerel yönetim birlikleri müstakil çalışmamalıdır. Aynı bölgede, aynı hedefe ulaşma doğrultusunda ortak hareket etmenin başarıyı kısa sürede getireceğine inanıyorum” dedi.

 

Comments are disabled