UCLG-MEWA DİRENÇLİLİK FORUMU & YÖNETİM KURULU TRABZON’DA GERÇEKLEŞTİ


UCLG-MEWA Dirençlilik Forumu & Yönetim Kurulu, 21-23 Haziran tarihlerinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Forum kapsamında Dirençlilik Eğitimi, Açılış Oturumu, Üst Düzey Diyalog: Dirençlilik Paneli, Yönetim Kurulu Toplantısı ve Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu (TRD) imza töreni düzenlendi.

UCLG-MEWA, UCLG Learning ve UNDRR ortaklığı ile düzenlenen Dirençlilik Eğitimi ile ilgili belediye birimleri afet, dirençlilik hususunda bilgilendirildi. Tomorrow’s Cities’den Dr. Emin Yahya Menteşe, RESLOG’dan Sezin Üskent, UCLG Learning’den Sara Hoeflich ve UCLG ASPAC’dan Hilmi Abidin katılımlarıyla gerçekleşen Eğitimin konusu, afet risk azaltımı, afet yönetişimi ve Sendai Afet Risk Azaltma Çerçevesi etrafında şekillendi. Öğretici oyunlar ile zenginleştirilen Eğitimin sonunda ilgili katılımcılara UCLG-MEWA tarafından sertifika verildi.

UCLG-MEWA Dirençlilik Forumu & Yönetim Kurulu, 22 Haziran’da Açılış Konuşması ile başladı. Açılış Konuşmasında, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, UCLG-MEWA Eş Başkanı Murat Zorluoğlu katılımcıları selamladı ve etkinliğin katılımcılar adına faydalı olmasını diledi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman sözü alarak, UCLG-MEWA’nın tanıtımına dair videonun ardından deprem ve dirençlilik üzerinde durdu, konu üzerinde UCLG-MEWA’nın çalışmalarını anlattı. Daha sonra Girne Belediyesi Başkanı, UCLG-MEWA Eş Başkanı Murat Şenkul 6 Şubat Depremlerinde hayatını kaybeden Kıbrıs’ta müsabaka için gelen Şampiyon Melekleri andı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, UCLG 2023-2024 Dönem Başkanı, Uğur İbrahim Altay “20. asırdan itibaren küreselleşme sebebiyle yerel yönetimler, yerelle sınırlı kalmayarak küresel bir vizyona sahip oldu. UCLG ve UCLG-MEWA büyük bir köprü mirasın varisidir.” sözleriyle uluslararası belediyecilik aksiyonunun zengin tarihine vurgu yaptı.

Üst Düzey Diyalog: Dirençlilik

Açılış Konuşmasının akabinde, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman’ın moderasyonunda katılımcı Belediye Başkanları ile Üst Düzey Diyalog: Dirençlilik paneli gerçekleştirildi. Panelde, Murat Zorluoğlu, Uğur İbrahim Altay, Kalkilya Belediye Başkanı Faisal Shraim ve Ajloun Belediye Başkanı Hamzeh Zghoul dirençlilik konusunda fikirlerini paylaştı.

Panel, Genel Sekreterimiz Dr. Mehmet Duman’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

“Dirençli MEWA Programımıza Bu Sene Hız Kazandırdık”

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman: “Ortaya çıkan gereklilik ve belediyelerimizin ihtiyaçlarına binaen daha önce başlatmış olduğumuz “Dirençli MEWA” programımıza bu sene hız kazandırdık.” sözleriyle UCLG-MEWA’nın vizyonunu katılımcılara aktardı. Duman, UCLG-MEWA’nın dirençlilik kavramına vermiş olduğu önemi, Teşkilatın gerçekleştirdiği faaliyetler ile örnekleyerek açıkladı.

Girne Belediye Başkanı, UCLG-MEWA Eş Başkanı Murat Şenkul, depremde hayatını kaybeden Şampiyon Melekleri de anarak hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, sağ kalanlara başsağlığı diledi.

“Bizler dünyanın en büyük yerel yönetimler birliği UCLG ailesi olarak çok büyük bir mirasa, tecrübeye ve etkiye sahibiz”

Uğur İbrahim Altay, UCLG 2023-2024 Dönem Başkanlığına vurgu yaparak “Yerel ve bölgesel yönetimler, artık yerelle sınırlı kalmayarak küresel bir vizyon üstlenmeye başladı. Günümüzde; daha fazla dünyaya açılan, uluslararası rolünü giderek güçlendiren ve dünyayı şekillendiren etkilere sahip şehirlerin varlığına şahitlik ediyoruz. Bizler dünyanın en büyük yerel yönetimler birliği UCLG ailesi olarak çok büyük bir mirasa, tecrübeye ve etkiye sahibiz. Merkezine insanı ve doğayı alan başarılı politikalarla çalışmalarını sürdüren teşkilatımız geçmişin tecrübeleriyle geleceği inşa etmeye ve şehirlerimizin her alanda kalkınmasına katkı sağlamaya devam ediyor.” sözleriyle UCLG’nin küresel belediyecilik misyonunun tarihi köklerini işaret etti.

Filistin’den Kalkilya Belediye Başkanı Faisal Shraim, Üst Düzey: Dirençlilik başlıklı panelde yer alarak, Kalkilya’nın işgalden dolayı yaşadığı emsalsiz sorunlara ışık tuttu.

Dr. Mehmet Duman, panelin devamında yerel yönetim liderlerinin afetler döneminde inisiyatif alarak STK’lar ile birlikte hareket etmesinin gerekliliğinin altını çizdi.

“6 Şubat Depremlerinde STK’lar ve Belediyeler Çok Önemli Aktörlerdi”

Son olarak, Murat Zorluoğlu “6 Şubat Depremlerinde STK’lar ve belediyeler çok önemli aktörlerdi. Özellikle ilk günlerde, yerel ekipleriyle inisiyatif alabilen aksiyon kapasitesine sahip yerel yönetimler öne çıktılar.” diyerek desantralize iş birliğine ve yerel idarelerin aksiyon kapasitesine dikkat çekti.

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Toplantısı Murat Zorluoğlu moderatörlüğünde, Dr. Mehmet Duman’ın katılımcılara hitabı ile başladı. Akabinde, Toplantıda UCLG-MEWA’nın faaliyetleri, üyelik hareketleri ve bütçe görüşmeleri gerçekleştirildi.

Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu

Yönetim Kurulu Toplantısı bitiminde tören alanına geçilerek Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu imzalandı. Ulusal ve uluslararası çapta geçerli olan bu deklarasyona ilk imzaları Başkanlık Divanı olarak Murat Zorluoğlu, Kütahya Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Saymanı Prof. Dr. Alim Işık, Murat Şenkul, Jonieh Belediye Başkanı Juan Hobeiche, Gölcük Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Sayman Yardımcısı Ali Yıldırım Sezer attı.

Deklarasyon, kentsel dirençliliğe yönelik yerel yönetimlere vizyon sunuyor. Çeşitli taahhütler ile vatandaşların güvenliğini garantiliyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, törenin sonunda UCLG-MEWA ve UCLG’ye teşekkür etti: “Deklarasyon metni üzerinde özveri ile çalışan UCLG-MEWA ekibine de teşekkürlerimizi sunuyor, Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu’nun asıl amacına ulaşmasını temenni ediyorum. Ayrıca UCLG Dünya Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler Afet Riski Azaltılma Kuruluşuna deklarasyon hazırlama sürecinde gösterdikleri desteklerden dolayı da teşekkür ediyorum.”

İmza törenin ardından Trabzon’da düzenlenen bu etkinliklerin verimli ve besleyici olduğu ifade edilerek kapanış gerçekleştirildi.

Görsele tıklayarak Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu’na ulaşabilirsiniz!

Comments are disabled