UCLG-MEWA, EMITT 2018 KAPSAMINDA GASTRONOMİ VE FARKINDALIK PANELİ’NE KATILDI.


23. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (EMITT) kapsamında düzenlenen “ Gastronomi ve Farkındalık Paneli” 27 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da Tüyap Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Gastronomi üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuşmasında UCLG-MEWA olarak önlerinde yoğun bir küresel gündemin bulunduğunu ifade eden Duman; bunlardan en önemlisinin 2015 yılında kabul edilen “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030” olduğunu söyledi. Genel Sekreter Duman ayrıca 17 hedeften oluşan bu gündemin, gastronomi turizmi açısından büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Duman, Gastronomi deneyimi için seyahat etmenin dünyada giderek yayılan bir trend haline geldiğini ve bu sayede gastronomi turizminin sürdürülebilir kalkınmaya etkisinin daha iyi anlaşılacağını vurguladı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, Gastronomi listesinde şu an dünya genelinde 26 şehirden 4’ünün (Zahle, Lübnan (2013)- Gaziantep, Türkiye (2015)- Rasht, İran (2015)-Hatay, Türkiye (2017)) MEWA bölgesi içerisinde yer aldığını belirten Duman, UCLG-MEWA olarak ağı bölgelerinde tanıttıklarını ve üyelerinin ağa dâhil olması için teşvikte bulunduklarını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komiteleri aracılığı ile MEWA Bölgesinde farkındalık oluşturarak yereli  harekete geçirmek için teşvik edici bir rol oynadıklarına değinen Genel Sekreter Duman,  19-21 Nisan 2016 tarihleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi’ni ve 1-2 Ağustos 2017 tarihlerinde ise  Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde marka şehir olma yolunda gastronomi turizminin etkisinin ele alındığı  UCLG-MEWA Turizm Komitesi, Sürdürülebilir Turizm Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerinden ifade etti.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman gastronomi turizminin, sürdürülebilir kalkınmada önemli rol oynadığını ve bu konuda geliştirilecek işbirliklerine teşkilat olarak hazır olduklarını belirterek sözlerini noktaladı.


Comments are disabled