UCLG-MEWA EŞ BAŞKANI SAADİE’NİN İSTANBUL TEMASLARI


 

UCLG-MEWA Başkanlık Divanı, bölge ülkelerdeki yerel yönetim temsilcileri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda Lübnan’dan Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie, İstanbul’daki yerel yönetim temsilcilerine bir dizi ziyarette bulundu. 30 Nisan -2 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaretler sırasında Eş Başkan Saadie’ye Bakhoun Belediye Başkanı Ziad Jamal ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman eşlik etti.

Ziyaretlerin ilk durağı, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’ye oldu.  UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Döğücü’ye UCLG-MEWA faaliyetleri hakkında bilgilendirerek, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin yaptığı çalışmaları anlattı.  Sancaktepe Belediyesi’nden sonraki ziyaret ise Ümraniye Belediyesi’ne yapıldı. Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’dan belediyenin önümüzdeki dönem yapacağı çalışmalar hakkında bilgi alınarak, olası işbirlikleri masaya yatırıldı.  Ayrıca UCLG 2010-2016 Dönem Başkanı Mimar. Dr. Kadir Topbaş ile bir araya gelinerek, yerel politikalar hakkında istişarelerde bulunuldu.

Ziyaret programının devamı olarak; Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile bir görüşme gerçekleştirildi.  Eş Başkan Saadie ve Hasan Tahsin Usta son dönemde yaşanan mülteci akını ile ilgili yerel yönetimler tarafından yapılması gereken çalışmaları konuştular. Son olarak Bağcılar Belediye Başkanı  Lokman Çağrıcı ve Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ziyaret edildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı önceki dönemde gerçekleştirdikleri faaliyetlerin bu dönemde de artarak devam edeceğini belirtti. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ise UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadie ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman tarafından teşkilatın çalışmaları hakkında bilgilendirildi.

31 Mart 2019 tarihinde MEWA Bölgesi ülkelerinden Türkiye’de yerel seçimler gerçekleştirilmişti. Ziyaretler vesilesiyle belediye başkanları tebrik edilerek, bu dönemde UCLG-MEWA ile yapılacak faaliyetler hakkında istişarelerde bulunuldu.  Toplantılarda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri başta olmak üzere Türkiye ve Lübnan’daki yerel yönetimler arasındaki ilişkiler de irdelendi.

Comments are disabled