UCLG-MEWA Çevre Komitesi II. Toplantısı


“Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) olarak, bünyemizde oluşturduğumuz komitelerimizden, UCLG-MEWA Çevre Komitesi II. Toplantısı’nı 30-31 Mayıs 2016 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz.

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı, dünyanın en geniş yerel yönetimler ağı olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler(UCLG)’in 8 bölge teşkilatından biri olarak İstanbul’daki Bölge Sekretaryasında çalışmalarına aktif olarak devam etmektedir. Dünya Sekretaryasına paralel olarak, UCLG-MEWA’nın misyonu: yerel yönetimler arasında ve dünya toplumu içinde, işbirliği yoluyla, yerel yönetimin değerlerini, amaçlarını ve çıkarlarını geliştirerek, demokratik yerel yönetimin dünya ölçeğinde birleşik sesi ve sözcüsü olmaktır.

 

Bu doğrultuda, yerel yönetimlerimize daha etkin ve verimli bir platform sağlayabilmek adına bünyemizde çeşitli komiteler oluşturmuş bulunuyoruz. Çevre Komitesi ise Aralık 2014’te Adana’da gerçekleştirilen Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı sonucu kurulmuş ve kurulduğu günden beri en aktif şekilde çalışmalarını sürdürmüştür.

 

13 Kasım 2015 tarihinde ise Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz UCLG-MEWA Çevre Komitesi’nin ilk toplantısında Başkan ve Eş-Başkanların seçimi gerçekleştirilmiştir. Böylelikle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Komite Başkanı seçilirken; Malatya Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Belediyesi kurumun Eş-Başkanlıklarına seçilmişlerdir.

 

Çevre Komitesi II. Toplantısı’nın, Paris İklim Zirvesi sonrası sürece ve devamında Ekim ayında gerçekleştirilecek olan Habitat III, Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma Konferansı’na ilişkin önemli tartışmaların yer alacağı kapsamlı bir etkinliğin parçası olması öngörülmüştür. Paris Anlaşmasıyla çözmeye çalışacağımız iklim değişikliği problemi ve gelecek 20 yılın kentsel gündemini belirleyecek Habitat III Konferansı yalnızca merkezi yönetimlerin değil, küreselleşen sorunlar için yerel çözümlerin önem kazandığı günümüzde, yerel yönetimlerin de dikkate alması gereken önemli konulardır.

 

Toplantı yeri: Swiss Hotel Bosphorus

Tarih: 30-31 Mayıs 2016”

Comments are disabled