UCLG-MEWA GENEL KURULU GAZZE BİLDİRİSİ


22 Kasım 2023

UCLG-MEWA Genel Kurulu Gazze Bildirisi

22 Kasım 2023 tarihinde Şanlıurfa’da bir araya gelen UCLG-MEWA Genel Kurulu üyeleri olarak, İsrail kuşatması altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik soykırıma varan saldırıları ele almak üzere bir dizi istişare yürütmüş bulunmaktayız. Bu istişareler sonucunda, Gazze’de devam eden insanlık krizine dikkat çekmek adına bir bildiri yayınlanması kararına varılmıştır.

İsrail saldırılarında hayatını kaybeden 15 bin Gazzelinin yasını tutuyor, İsrail’in uluslararası hukuku hiçe sayan insanlık dışı tutumunu lanetliyoruz. Yerel liderler olarak meslektaşlarımız Al-Zahra Belediye Başkanı Merwan Hamad’ın, aile üyeleri ile birlikte katledilmesi ve Gazze Belediye Başkanı Yahya Sarraj’ın oğlu Roshdi Sarraj’ın ölüm haberlerini derin bir üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız. Bu saldırılara acilen son verilmesi için çağrıda bulunuyor ve kalıcı ateşkes talep ediyoruz. Bu bağlamda, uluslararası toplumun insan haklarına riayet eden ve çifte standarttan uzak bir yaklaşım benimsemesi için çağrıda bulunuyoruz.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana sivillere yönelik yürüttüğü saldırıların yanı sıra Gazzelilerin su, elektrik internet ve gıdaya erişimini engelleyerek savaş suçu işlemektedir. On binlerce Gazzeli, acil tıbbi müdahaleye muhtaç durumdadır ve hastanelere yapılan saldırılar ve tıbbi malzemeye erişim güçlüğü nedeniyle Gazze halkının hayatta kalma şansı her geçen gün azalmaktadır. İsrail saldırılarının direkt hedefi konumunda olan Gazze belediyeleri, bu şartlara rağmen sınırlarını zorlayarak ve ölüme meydan okuyarak temel hizmetleri sağlamaya çalışmaktadırlar.

Aynı zamanda Batı Şeria’daki İşgal Altındaki Filistin Topraklarında Filistinliler’e karşı giderek artan yerleşimci şiddeti, kalıcı bir siyasi çözüme olan ihtiyacı gözler önüne sermektedir. İsrail’in hem Batı Şeria’da hem Gazze’de süregelen hukuk tanımaz ve insanlık dışı devlet terörünün son bulması için bütün uluslararası topluma çağrıda bulunuyoruz.

Son olarak, 1967 sınırlarında ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulması için tüm dünyayı harekete geçmeye davet ediyoruz.

 

Comments are disabled