UCLG-MEWA GENEL SEKRETERİ ‘COLLINGWOOD DÜNYA ZİRVESİ’ HAZIRLIK TOPLANTISINA KATILDI


Birleşmiş Kentler Yerel Yönetimler Orta Doğu Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, Kanada Günü vesilesiyle 2 Temmuz 2020‘de gerçekleştirilen Şehirlerde Yaşam Alanları: Collingwood Dünya Zirvesi çevrimiçi hazırlık toplantısına katıldı.

Duman, konuşmasında özellikle aracı şehirlerin, COVID-19 pandemisi ile mücadele sürecindeki rolüne değindi. “Pandemi ile mücadele sürecinde sosyal izolasyon gündemimizin en önemli yerinde, bu dönemde; aracı şehirler, sunmuş olduğu bir yerden başka bir yere yürüyerek kolayca ulaşabilme avantajından dolayı bir kez daha kendini hatırlatmaktadır” diyen Duman, aracı şehirlerin salgın öncesi dönemde avantajlı bir konumda olmalarıyla birlikte, nüfus ölçeklerine göre geliştirilen hizmet planlamasının yetersizliği nedeniyle olağanüstü durumlarda genellikle yetersiz olabileceklerini sözlerine ekledi.
COVID-19 pandemisinin, karar alma mekanizmalarına yeni bir perspektif getirilmesi ihtiyacını bir kez daha hatırlattığını ifade eden Duman, felaketlerin yaşamımız boyunca karşımıza çıkabileceğinden dolayı yeni kentsel stratejilerin geliştirilmesinin elzem olduğunun altını çizdi.
Genel Sekreter Duman’ın konuşmasının satır başlarından biri de büyükşehirlerdi. Duman, sağlık altyapısı ve yanıt verme kapasitesi nedeniyle büyükşehirlerin, olağanüstü durumlarda avantajlı olduğunu vurguladı. İş ve turizm olanakları nedeniyle gündüz nüfusunun, yerleşik nüfusun ötesine geçtiği büyükşehirlerin, sağlık ve diğer alanlarda ihtiyaçları karşılamak için ek bir kapasite payına sahip olduğunu belirten Duman, olağanüstü hallerde, bu tür şehirlerin küçük ölçekli şehirlere kıyasla avantajlı olduğunu sözlerine ekledi.
Çevrimiçi toplantı, katılımcıların görüşlerini aktarmasının ardından sona erdi.

Comments are disabled