UCLG-MEWA GENEL SEKRETERİ MEHMET DUMAN RUPAM SÖYLEŞİLERİNE KONUK OLDU


 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, 5 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Araştırma Merkezi’nin (RUPAM) düzenlediği söyleşinin konuğu oldu.

Salgın Sürecinde Yerel Yönetimler” konu başlıklı söyleşide konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, MEWA Bölgesinde bulunan Türkiye, İran, Lübnan ve Filistin’deki yerel yönetimlerin koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecindeki faaliyetlerinden bahsetti. Yerel yönetimlerin salgınla mücadelede çok kilit bir rol oynadığını ifade eden Duman, merkezi hükümetlerin politikalarının yerel yönetimlerin desteğiyle etkili hale geldiğini vurguladı.

Duman konuşmasında ayrıca MEWA Bölgesindeki yerel yönetimlerin durumun ciddiyetini kavrayarak acil durum haline geçip, acil durum politikalarını uyguladıklarını söyledi.

Duman, başta UCLG-MEWA’nın ev sahibi kenti olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı, Dannieh Belediyeler Birliği, Tahran Büyükşehir Belediyesi ve Ramallah Belediyesi’nin salgınla mücadele sürecinde gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti.

Duman, konuşmasında, UCLG-MEWA’nın salgınla mücadele sürecinde üyelerinden iyi uygulama örnekleri toplayıp bunları üç dilde, dünyayla paylaştığına dikkat çekti. Ayrıca, Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur’la UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri kapsamında canlı yayın yaptıklarını ve yereldeki kültürel faaliyetlere rehberlik etmesi için belediyelere yönelik bir kılavuz yayınladıklarını da sözlerine ekledi.

Duman, son olarak, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’ndeki yerel yönetimlerin, bu kriz sürecinde etkili bir mücadele gösterdiğini ve halk sağlığı, sosyal destek ve kültür temelli çalışmalar yürütülerek, salgına birçok açıdan karşı koyduğunu belirtti.

Comments are disabled