UCLG-MEWA heyetinden Topbaş’a taziye ziyareti


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) heyeti, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenler için Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Fatih Saraçhane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gelen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) heyeti önce İBB Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte bina dışındaki 15 Temmuz şehitlerinin fotoğraflarının bulunduğu panonun önünde karanfil bırakarak dua etti. Heyet daha sonra binanın içindeki darbe girişimi sonrası İBB binasının görüntülerinin bulunduğu pano önüne geldi. UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadieh, burada bulunan anı defterini imzaladı.

“TÜRKİYE ÇOK SIKINTILI BİR SÜRECE GİRMİŞ OLACAKTI”

Heyete teşekkür eden Topbaş, 15 Temmuz’da yaşanan acının bütün UCLG ailesinin yüreğinde hissettiğini bildiğini özellikle halkların etkilendiği bu tip olaylarda yerel yönetimlerin de mağdur olup etkilendiğini ifade etti. Yerel yönetimlerin halklarının geleceği için çalıştığını UCGL’nin de halkların geleceği için çalışan bir kuruluş olduğunu belirten Topbaş, “Bu nazik ziyaretiniz bize gerçekten güç kattı. Türkiye 15 Temmuz’da bir darbe girişimini halk iradesi ve imanıyla ortadan kaldırdı. Eğer muvaffak olsalardı, Türkiye çok sıkıntılı bir sürece girmiş olacaktı. Özellikle gerçek bir devlet lideri olan Sayın Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımızın o net duruşuyla muvaffak olunamadı. Bu tüm dünya toplumlarına bir örnek model teşkil etti. Milli iradeye, halka rağmen hiç bir hadisenin gerçekleşemeyeceğini bu millet dünyaya haykırdı. İki kahraman var. Bir tanesi Sayın Cumhurbaşkanımız, Devlet Başkanımız diğeri de halkımız ve miletimiz. Bu duruşu sergiledi. Bugün onların bizlere emanet ettiği şehit aileleri ve gazilerimizle bu güzelliği yaşamaktayız.” diye konuştu.

“DÜŞMAN İŞGALİNDE DAHİ GÖRMEYECEĞİMİZ BİR HEZEYAN YAŞANDI”

Bu topraklarda nice şehitler olduğunu hatırlatarak, son olayın da insanlık tarihine yeni bir altın sayfa olarak yazıldığını vurgulayan Topbaş, “Bunu tamamen bir terörist olay olarak görmekteyiz. Maalesef, FETÖ’nün asker kisveli teröristlerinin bu saldırısı insanlar, toplum, İstanbul ve Türkiye üzerinde acı, kan ve gözyaşı bıraktı. İstanbul’daki üç büyük çatışma alanlarından bir tanesi bizim binamızdı. Belediyemiz işgal edildi. Burada 17 vatandaşımız şehit, 50′ e yakın vatandaşımız ise gazi oldu. Köprüdeki vatandaşlarımızın üzerine tanklarla, uçaklarla, helikopterlerle geldiler. Düşman işgalinde dahi görmeyeceğimiz bir hezeyan yaşandı. Çengelköy’de de rastgele ateş ederek, 22 vatandaşımızın hayatına kast ettiler. Hunharca bir saldırı gördük. Rabbimiz de yardım etti, şeytanın bile aklına gelmeyecek bu olay çok şükür milletimizin göğsünde söndü.” dedi.

“BİZ 79 MİLYON, DEMOKRASİ, ŞEHİTLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Heyette yer alan Gaziantep Belediye Başkanı ve UCLG MEWA Başkanı Fatma Şahin’de demokrasinin yerelde başladığını ve belediyeler birliği olarak 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimini kınadıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, cesaretli duruşu, milletin vizyonu, ufku ve imanının bu oyunu bozduğuna hep birlikte şahit olunduğunu belirten Şahin, “Türkiye’ de sağlanan büyük mütebakatı uluslararası gündeme alıp, görmeyenlere, duymayanlara duymak istemeyenlere de duyuracağız. Bunun için de yerel gücü ve sivil toplum diyaloglarını kullanacağız. Türkiye’nin yaptığı mücadelenin yalnız Türkiye ile sınırlı olmadığını tüm dünyaya demokrasi adalet mücadelesi olduğunu anlatmamız gerekiyor. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye, daha yaşanılır bir ülke bırakmak istiyorsak bu duruşun bütün dünya duruşuna dönüşmesini sağlamamız lazım. Biz de bu gücümüzü, büyük gücümüzü hep birlikte kullanıyoruz. Bu arada, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahrettin Solak, Başbakanımızın şehitlerimiz için başlattığı kampanyaya 100 bin lira mali destekte bulundu. Belediyeler olarak bu kampanyaya bizler de büyük destek vereceğiz. Biraz önce demokrasi şehitlerimizi gördük. Kadınıyla erkeğiyle genciyle yaşlısıyla o mücadele orda bitmeyecek. Biz 79 milyon, demokrasi, şehitlerimizin yanındayız. Bundan sonra darbe olmaması için, darbeye darbe yapmaya devam edeceğimizi söylemek istiyorum. Sayın Başkanımız Topbaş’a bulunduğu makamı etkin bir şekilde kullandığı için teşekkür ediyorum. UCLG MEWA olarak Sayın Başkanımızın yanında olduğumuzu tüm Türkiye’ye ifade ediyoruz.” dedi.

“LÜBNAN’DA DA BİZLER SOKAKLARA İNDİK”

UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohamed Saadieh da, UCLG Başkanı Kadir Topbaş’a taziye için değil, tüm özgür insanlar adına destek olmak ve zaferin gururunu paylaşmak için geldiklerini ifade etti. Saadieh, o günkü şehitlerin sorumluluğunu boyunlarının borcu olarak gördüklerini ve omuzlarımızda hissettiklerini, şehitlere ve emanetlerine sahip çıkacaklarını, barış ve demokrasi için mücadele ettiklerini vurgulayarak Saadieh, “Ama biliyoruz ki 15 Temmuz’da yaşananlar kötü değil, bilakis hadiste dediği gibi ‘her şerrin arkasında bir hayır vardır.’ Tüm dünya 15 Temmuz’da yaşananları seyretti. Türkiye’nin her yerinde insanlar sokağa çıktı. Ama sadece onlar değildi sokağa çıkanlar. Lübnan’da da bizler sokaklara indik. Ve bölgemizde her ülkede sokaklara indi. İnsanlar Allah’a nidalarla, Müslümanların liderinin o çağırısına uyarak sokaklara inip, darbeye karşı sözlerini yükseltti.” diye konuştu.

“BİZ SİZLERİ ALLAH İÇİN SEVİYORUZ VE BİZ DAİMA SİZİNLE BERABERİZ”

UCLG yönetim kurulu üyeleri ve başkanları olarak 15 Temmuz zaferini paylaşmak ve destek olmak üzere Türkiye’ye geldiklerini ifade eden Saadieh,”Hadiste S.A.S buyurdu ki, ‘yüzlerinde nur damlayan, elbiseleri nur olan nur içerisinde insanlar vardı. Ama onlar Peygamber değildir’ buyurduğunda, sahabeler dedi ki, ‘Onlar kimdi ya Resulallah?’ Peygember Efendimiz de buyurdu ki, ‘Birbirlerini Allah için sevenlerdir’ Biz burada söz veriyoruz ki, biz sizleri Allah için seviyoruz ve biz daima sizinle beraberiz.” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/istanbul-haberleri/uclg-mewa-heyetinden-topbas-a-taziye-ziyareti_317694/

Comments are disabled