UCLG-MEWA KENTSEL DİRENÇLİLİK EĞİTİMİ 40 ARAP KENTİNİ BİR ARAYA GETİRDİ


UCLG-MEWA’nın; UCLG, UNDRR ROAS ve ATO’nun desteğiyle düzenlediği “Arap Kentler için Afet Risk Azaltma ve Kentsel Dirençlilik Eğitimi” 1-2 Kasım tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dibba Al-Fujairah şehrinde 40 Arap kentinden, 60 temsilciyi bir araya getirdi.

İlk gün gerçekleşen açılış oturumunda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Dibba Al Fujairah Belediyesi Genel Müdürü Hassan Yamahi ve ATO Genel Sekreteri Ahmed Al-Sobeih açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. UNDRR ROAS Şefi  Sujit Mohanty ise bir video mesaj gönderdi. Mehmet Duman, açılış konuşmasında; Afet Riski Azaltma ve Kentsel Dirençlilik Eğitiminin, Arap şehirlerine bu alanda uzmanlık katacağını ve şehirlerin kentsel dirençlilikteki önemli rolü konusunda farkındalık yaratacağını ifade etti.

UCLG, UNDRR ve BM-Habitat tarafından hazırlanan Dirençlilik Öğrenme Modülü’ne göre tasarlanan eğitimde, dersler Filistin’deki An-Najah Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Jalal Al-Dabbeek tarafından verildi. İnteraktif oturumlarda ise katılımcılar tartışmaya katılma ve senaryolar üzerinde çalışma imkanı buldu. Eğitim boyunca katılımcılar, yerel yönetimlerin kentsel dirençlilik ve afet risk azaltma yolunda atabileceği somut adımların yanında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, Sendai Çerçevesi ve MCR2030 gibi küresel gündem ve programlara dair de bilgilendirildi.

Comments are disabled