UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi Toplantısı Amman’da gerçekleşti


UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesi Toplantısı Amman’da gerçekleşti

 

Sürdürülebilir kentsel mobilite planları, şehir içi ulaşıma erişebilirlik, düşük karbonlu ulaşım, trafik ve ulaşım, entegre toplu taşıma sistemleri ve akıllı ulaşım sistemleri gibi konularda faaliyet ve etkinliklerde faaliyetlerde bulunmak amacı ile kurulan UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Komitesinin ikinci Toplantısı 22-23 Mart 2016 tarihinde Ürdün Haşimi Krallığının başkenti Amman’da, Amman Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

İki gün süren toplantılarda komitenin idari işlerinin yanı sıra tematik toplantılar da yapıldı. Toplantının açılışında konuşma yapan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman İstanbul’da 18 Aralık 2015 tarihinde, IETT işbirliğinde, TRANSIST 2015 Fuarıyla birlikte gerçekleştiren toplantı hakkında kısa bilgi verdi ve UCLG-MEWA’NIN faaliyet bölgesindeki kentsel mobilite alanındaki konulara ve çalışmalara dair önemli konulara değindi. Duman konuşmasında “MEWA Bölgesi’nde kentlerde yaşayan insanların yaşamlarını kolaylaştıracak ulaşım çözümleri bazı belediyelerimiz tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Bölgemizde artık toplu ulaşım kültürünün de yaygınlaşması gerekiyor. Eğer toplu ulaşım kültürü yaygınlaşmazsa bu sorun sadece yereli etkilemekle kalmayacak aynı zamanda çevre kirliği ile birlikte içinde yaşadığımız dünyaya da zarar verecek boyuta ulaşacaktır. Bu anlamda biraz bölgemizdeki örneklerden bahsetmek istiyorum. Birleşik Arap Emirlikleri’nde ulaşım aracı olarak taksilerin yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Burada vatandaşların toplu taşımayı benimsemeleri yönünde kamu spotları yapılması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Dubai’de raylı sistem kullanılıyor. Bu tür uygulamalar yaygınlaştırılmalı. İstanbul’da her gün metrobüsle 800 bin yolcu taşınıyor.  Öncelikle bunun çok büyük bir rakam olduğunu belirtmek istiyorum. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde ulaşım şartlarının iyileştirilmesi ve farklı ulaşım araçları arasında entegrasyonun sağlanması bu rakamı daha da yükseltecektir.” dedi. Ayrıca bölgemizin diğer ülkelerinden ile ilgili konulara değinen Duman şöyle konuştu: “Bölgemizin milli geliri yüksek ülkelerinden Katar’ın Doha kentinde insanlar, toplu taşımaya ihtiyaç duymuyorlar. Burada da ulaşımda taksilerin daha yaygın olduğunu görüyoruz. Takdir edersiniz ki, uzun vadeli kentsel ulaşım master planları yaparken sadece bugün değil aynı zamanda gelecek de hesaba katılmalıdır. Bunların yanı sıra bölgemizde ulaşım konusunda son zamanlarda ciddi planlar yapılıyor. Türkiye’de “Marmaray”dan tutun da “Hızlı Tren”e kadar ulaşımı kolaylaştırıcı birçok yatırımın yapılıp, uygulamaya geçilmesi hepimizin malumudur. Bunun dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan’da da toplu ulaşımla ilgili büyük yatırımlar yapılmaktadır.” Toplantı kapsamında ayrıca gerçekleşen tematik toplantılar kapsamında üç panel gerçekleşmiştir. Panellerin ilki  “MEWA Bölgesinde Sürdürülebilir Mobiliteye nasıl ulaşacağız ve karşılaşılacak zorluklar nelerdir?” ikincisi ise “LRT & BRT: Planlama, Uygulama ve Zorluklar” ve son olarak “Habitat III ve Mobilite” çalıştayı gerçekleşmiştir. Paneller ve çalıştaya Türkiye, Mısır, Fransa, İspanya, Ürdün, Filistin ve Lübnan’ın yanı sıra birçok ülkeden panelist ve katılımcı iştirak etti.

UCLG-MEWA Kentsel Mobilite Toplantısı’nda Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve Komite Eş Başkanı Sayın Mohamed Sadieh, Komite’nin TRANSIST 2015 sırasında seçilen Komite Başkanlık kurulunu tanıtarak oturumu başlattı. Buna göre, İETT Komite Başkanlığına, Amman Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Dannieh Belediyeler Birliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Nablus Belediyesi, Komite’nin eş başkanlıklarına seçildi.

Toplantıda ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Mısır Ulusal Ulaşım Enstitüsü Eski Dekanı ve Dubai Toplu Taşıma Uzmanı Prof. Dr. Khaled Abbas, komite üyeliği için talepte bulundu. Ardından UCLG-MEWA tarafından,  faaliyet programı görüşülerek çeşitli projeler katılımcılarla paylaşıldı. Ayrıca Aralık 2016’daki TRANSIST 2016 sırasında Komite’nin 3. toplantısının yapılması kararı alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından önümüzdeki yıl bir toplantıya ev sahipliği yapması yönünde teklif sunuldu.

Toplantı, çalıştayın ve panellerin tamamlanmasının ardından İETT Genel Müdürü Yardımcısı Hasan Özçelik ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın kapanış konuşmaları ile son buldu.

 

toplantının göreselleri için tıklayınız:

IMG_20240223_145555

Comments are disabled