UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ BAŞKANLIK DİVANI GİRNE’DE TOPLANDI


Ürdün'ün başkenti Amman’da 9-10 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kongresinde birbiriyle paralel hedefler taşıyan Kültür ve Turizm komiteleri UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi olarak tek bir çatı altında birleştirilmiş ve Komite Başkanlığına Girne Belediyesi; Eş Başkanlıklarına ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Silivri Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Tebriz Belediyesi ve Beit Jala Belediyesi seçilmiştir.

Komitenin yeni Başkanlık divanı, yol haritasını çizmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne şehrinde 21-23 Kasım 2019 tarihlerinde bir araya geldi. İlk olarak Başkent Lefkoşa’da resmi temaslarda bulunan heyet, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay’ı makamında ziyaret etti.  Bakan Özersay, Girne Belediyesi’nin UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesinin Başkanlığına seçilmesinden ve UCLG-MEWA’nın KKTC’deki faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Heyet adına söz alan Genel Sekreter Mehmet Duman, KKTC’deki yerel yönetimlerin UCLG-MEWA çatısı altında daha etkin rol almaları gerektiğini belirtken başta KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıkların desteklerinin bu hususta çok önemli olduğunun altını çizdi ve kabullerinden dolayı Bakan Özersay’a teşekkürlerini sundu.

Daha sonra UCLG-MEWA’nın Ülke Temsilciliği görevini de yürüten Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne (KTBB) geçildi. Burada UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi heyetini karşılayan KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, UCLG-MEWA ile iş birliği içerisinde olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek bu durumun KKTC için son derece önemli olduğunu kaydetti. Özçınar, Girne Belediyesi’nin UCLG-MEWA 2019-2022 dönemi Kültür ve Turizm Komite Başkanlığı görevine gelmesinin ülke turizmi açısından büyük önem arz ettiğini de sözlerine ekledi. Toplantıda hazır bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve KTBB Asbaşkanı, Mehmet Harmancı da heyeti Lefkoşa’da ağırlamaktan son derece memnun olduğunu belirterek, Girne’nin ülke turizmi için çok özel bir yeri bulunduğunu kaydetti. Daha sonra söz alan Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü Başkanlığa oy birliği ile seçilmelerinin önemine değinerek Girne’nin KKTC'nin turizm başkenti olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter Mehmet Duman, KKTC’de bulunan yerel yönetimlerin UCLG-MEWA çatısı altında yer almalarının buradaki yerel yönetimlerin gelişimi açısından önemli olduğunu, özellikle de daha önce UCLG-MEWA tarafında Türkiye ve İran’da gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Haritalandırma çalışmalarının bir benzerinin KKTC’de yapılmasının faydalı olacağını vurguladı. Burada UCLG-MEWA Ülke Temsilciliği Plaketi KTBB Başkanı Mahmut Özçınar' a heyet tarafından takdim edildi.

Belediyeler Birliğindeki temasların ardından T.C Lefkoşa Büyükelçiliği'ne geçildi. Büyükelçi Ali Murat Başçeri, heyeti ağırlamaktan ve Girne Belediyesi’nin komite başkanlığına seçilmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek özellikle UCLG-MEWA’nın buradaki faaliyetlerinin KKTC yerel yönetimleri açısından çok değerli olduğunu söyledi.

Heyette, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Ahmet İnan, Şanlıurfa Belediyesi Beltur Genel Müdürü İbrahim Erhan Emiroğlu, Şanlıurfa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Mithat Nebi Şengöz, Nevşehir Belediye Meclis üyesi Coşkun Kırtıl, Nevşehir Belediyesi Genel Müdürü Rasım Sarı, Nevşehir Belediyesi  Turizm ve Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kalcı, Girne Belediyesi Basın Danışmanı Ziya Nasifoğlu yer aldı.

Komitenin başkanlık divanı toplantısı ise 23 Kasım 2019 tarihinde Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Nidai Güngördü başkanlığında Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdi. Toplantı ilk olarak açılış konuşmaları ve komite tarafından hazırlanan başkanlık divanı videosu ile başladı. Daha sonra UCLG Kültür Komitesi’nden Jordi Pascual ile bir video görüşme gerçekleştirildi. Pascual konuşmasında UCLG’nin Kültür alanındaki faaliyetlerinden bahsetti. Komiteye dair yapılan genel bir sunumun ardından Komite Başkan ve Eş Başkanlarından gelen görüş ve öneriler ile birlikte komitenin yeni dönemdeki yol haritası niteliğini taşıyan 3 yıllık faaliyet planı oluşturuldu. Bununla birlikte Komite bünyesinde pilot olarak oluşturulan “Somut Olmayan Kültürel Miras Görev Gücü” yürütücülüğünü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Ayrıca politika belgesi sunumu gerçekleştirildi. Katılımcıların görüş ve önerileri ile birlikte toplantı sona erdi.

Comments are disabled