UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ İDARİ TOPLANTISI


 

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi, 13 Ocak 2021’de çevrimiçi olarak toplanarak 2020 yılının değerlendirmesini ve 2021 yılının planlamasını gerçekleştirdi.

Toplantı; komitenin Başkanlık Divanı, üyeleri ve paydaşlarından oluşan katılımcılarla gerçekleşti. Açılış bölümünde, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve Komite Başkanlık Divanı’ndan Başkan Nidai Güngördü (Girne Belediye Başkanı) ve Eş Başkanlar Nicola Khamis (Beit Jala Belediye Başkanı), Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı) ve Rasim Arı (Nevşehir Belediye Başkanı) selamlama konuşmalarında bulundu. Komite faaliyetlerine katkı sağlamak adına toplantıya katılan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da kültür ve turizmin yerel politikalardaki önemine değindi.

Toplantının ikinci bölümünde, komitenin 2020 faaliyetleri ele alındı. Doç. Dr. Özlem Karakul ve Dr. Öğretim Üyesi Tuna Yıldız tarafından kaleme alınan “Kültürel Mirasın Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü – Türkiye” kitabının tanıtımı gerçekleştirildi ve söz alan Karakul ve Yıldız, kitabın somut ve somut olmayan kültürel mirasın bütüncül olarak ele alınmasında önemli bir referans eseri olacağını vurguladı. Yerel yönetimlerin iyi uygulamalarının toplanacağı, Kültür ve Turizm Komitesi’nin “Sürdürülebilir Turizm İyi Uygulama Örnekleri” websitesinin lansmanı da toplantıda gerçekleştirildi ve yerel yönetimlere örnek paylaşma çağrısında bulunuldu. UCLG Dünya Teşkilatı ile 2020’de beraber yürütülen çalışmalara dair UCLG Kültür Komitesi Koordinatörü Jordi Pascual bir sunum gerçekleştirdi ve Uluslararası Kültür 21 Ödülleri, kültüre dair politika belgeleri ve Roma Şartı kapsamında UCLG-MEWA’nın katkılarını ele aldı. UCLG-MEWA ve Kütahya Belediyesi ortaklığında geliştirilen Design4SDG projesi için Pınar Adanalı bilgilendirmede bulunurken, İstanbul özelinde planlanan #ItWasHere projesi için Komite Sekretaryası katılımcılara bilgi verdi. 2020 değerlendirmesi, Seramik Şehirleri Avrupa Bölgesel İşbirliği Grubu Genel Sekreteri Giuseppe Olmeti’nin ve Kütahya Belediyesi’nin Kültür Sosyal İşler Müdürü Mehmet Zenci’nin seramik temelinde şehirlerin bir araya gelmesine ve Türkiye’de bu yönde bir ağ oluşturulmasına dair konuşmaları ile son buldu.

Komitenin 2021 faaliyetlerinin ele alındığı üçüncü kısımda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Onur Eryüce ve UCLG Kültür Komitesi’nden Jordi Pascual İzmir’de gerçekleşecek olan 4. UCLG Kültür Zirvesi’ne dair son gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. 2021 Haziran’da çevrimiçi hazırlık toplantısı gerçekleştirilecek olan zirvenin, Eylül’de İzmir’de yapılması planlanmakta. Bu bölümde aynı zamanda komitenin planlanan yayın ve etkinlikleri de ele alındı. “Kültürel Mirasın Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü” kitap serisinin yeni kitabı ve “Dünya Kültür Mirası Listesi’nde MEWA Ülkeleri” yayınının duyurusu yapıldı. Komite bünyesinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Somut Olmayan Kültürel Miras Görev Gücü”nün bu yıl Balıkesir’de bir toplantı yapması kararlaştırıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda Erişilebilir Turizm çalıştayı için de ev sahipliği talebinde bulundu. Toplantının son sunumunu, SKA’lar ve Kültür alanında çalışmalar yürüten Dr. Ege Yıldırım, yeni bir uluslararası inisiyatif olan Our World Heritage hakkındaki yaptı. Üyeler ve paydaşlar arasında ortak bir çalışma takvimi oluşturulması kararı ve Genel Sekreter Mehmet Duman ile Komite Başkanı ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün kapanış konuşmalarıyla toplantı sona erdi.

 

Comments are disabled