UCLG-MEWA Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Açılış Konuşması | 22 Kasım 2023, Şanlıurfa


UCLG-MEWA GENEL SEKRETERİ Dr. MEHMET DUMAN TARAFINDAN UCLG-MEWA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISINDA YAPILAN AÇILIŞ KONUŞMASI
22 KASIM 2023, ŞANLIURFA / 09.45-10.30

Sayın Valim,
Çok Kıymetli UCLG Başkanım,
Saygıdeğer UCLG-MEWA Başkanım,
UCLG-MEWA’nın değerli Başkanlık Divanı ve Genel Kurul Üyeleri,
Kıymetli Basın Mensupları,
Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Sözlerime başlarken, siz değerli hazirunu saygıyla selamlıyor, bölgemizin ve medeniyetimizin en kadim şehirlerinden biri olan Şanlıurfa’da sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Öncelikle nazik ev sahipliğinden dolayı, UCLG-MEWA’nın 2022-2025 Dönemi Eş Başkanlarından olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeynel Abidin BEYAZGÜL’e şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca, UCLG’nin ve UCLG-MEWA’nın 20’inci ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında; UCLG Başkanlık görevini devralan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY’ı tebrik ediyor ve Başkanlığı süresince vizyoner çalışmalara imza atacağına canı gönülden inandığımı belirtmek istiyorum.

Kıymetli Katılımcılar,

Bilindiği üzere, bölgesel olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz; kentlerimizin ve toplumlarımızın dirençliliğinin test edildiği ve geleceğinin şekillendirildiği kritik bir dönemdeyiz. 

Bu bağlamda, artık alınan her karar, uygulanan her politika kentlerimizi doğrudan etkileyecektir.

Kentlerin dirençliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmak için daha çok çaba sarf etmek durumundayız. 

Pandemi, deprem, sel ve savaş gibi felaketler, şehir sakinlerini çaresiz bırakmaktadır. 

Bizler, halka en yakın yönetim camiası olarak, bu zamanlarda vatandaşlarımıza yalnız olmadıklarını hissettirmeli, geçmişten gelen mirasımızla birlikte, elimizdeki verileri de göz önünde bulundurarak kentlerimizi daha güçlü yarınlara taşımanın gayreti içinde olmalıyız.

Özellikle, Teşkilatımızın değerli bir parçası olan Filistin’in Gazze Şeridi’nde yaşanan insani krizi görmezden gelemeyiz. 

İbadethaneleri, hastaneleri, mülteci kamplarını ve sivil yerleşim yerlerini bombalayarak savaş suçu işlemeye devam eden İsrail, şimdiye kadar Gazze’de binlerce çocuk, kadın ve sivili katletti ve 2,5 milyon Gazzeli’yi elektrik ve su gibi temel hizmetlerden mahrum bırakmakla kalmayıp zorunlu göçe tabii tutmaya da devam ediyor.

Biz, UCLG-MEWA olarak, bu duruma sessiz kalamazdık. 

İlk olarak, 17 Ekim tarihinde Gazze için Dayanışma Çağrısı’nda bulunduk. 

Ardından, Gazze Belediye Başkanı Yahya SARRAJ ile yardım kuruluşlarını bir araya getirdik. 

Daha sonra, Ekim ayında Konya’da gerçekleştirilen UCLG Dünya Konseyi’nde bir araya gelen UCLG-MEWA üyeleriyle Filistin’de yaşananlara ilişkin 2 Kasım’da kapsamlı bir Bildiri yayımladık. 

Aynı zamanda, en güncel bilgileri alıp üyelerimizi ve paydaşlarımızı bilgilendirebilmek için Gazze Belediyesi’yle haftalık koordinasyon toplantılarını başlattık.

Dış dünya ile çatışma bölgeleri arasında köprü görevi gören birçok gazeteci de İsrail’in saldırılarında hayatını kaybetti, bunlardan biri de Gazze Belediye Başkanı’nın oğlu gazeteci Ruşdi SARRAJ.

 Gazze’deki AL-ZAHRA Belediye Başkanı Merwan HAMAD ve Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed EİD ŞABİR bu saldırılarda şehit oldu. 

Gazze’deki tüm yerel yönetim ve topluluklarla dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha vurguluyor, yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Dünyaya bir kez daha sesleniyoruz. 

İsrail’in katliamlarının durdurulması için daha ne kadar çocuk, kadın ve sivil vatandaşın ölmesine göz yumacağız?

Ey ülke liderleri! İnsanlık sizden laf değil çözüm bekliyor!

Konuşmamın hitamında Gazze Belediye Başkanı Yahya SARRAJ’ı dinleyeceğiz.

Değerli Katılımcılar,

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu sene Haziran ayında yapılan Yönetim Kurulu toplantımızda UCLG-MEWAYönetim Kurulu, Konsey ve Olağanüstü Genel Kurul Toplantılarının Şanlıurfa’da birlikte düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Bugün, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde“Kentsel Çözümlere Öncü Olmak” temasıyla Olağanüstü Genel Kurulu’muzu gerçekleştirmek için buradayız. 

İki gün boyunca idari toplantıların yanı sıra panel oturumlarıyla da sizlerle birlikte olacağız.

Açılış törenimizin ardından Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Hayri BARAÇLI’nın moderasyonu ve kıymetli konuşmacıların katılımıyla “Üst Düzey Diyalog: Küresel Gündemler Aracılığıyla Yerel Kalkınmanın Hızlandırılması” oturumunu düzenleyeceğiz.

Akabinde, öğleden sonra idari toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. 

Teşkilatımızın Ana Tüzük tadili için Olağanüstü Genel Kurul şeklinde yapılacak idari toplantımızda değerli katkılarınızla isabetli sonuçlar alacağımızı ümit ediyoruz. 

Bu toplantılar kapsamında geçmiş dönem değerlendirmesi, 2023-24 takvimi ve stratejik vizyonumuz da ele alınacak.

Etkinliğimizin ikinci gününde, Kasım ve Aralık aylarında Dubai’de düzenlenecek COP28’e bölgesel hazırlık mahiyetinde gerçekleştirilecek“COP28’e Doğru: Daha Yeşil ve Dirençli Bir Kentsel Gelecek için Liderler Diyaloğu” panelinde birlikte olacağız.

Programımız, UCLG-MEWA’nın kurucuları arasında yer aldığı Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın (WALD) organize edeceği E-Parlamento 5. Gençlik Oturumu etkinliği ile devam edecek.

Eş zamanlı olarak, Yürütme Kurulu üyesi ve paydaşı olduğumuz Sürdürülebilir Kent İçi Ulaşım Ağı’nın bilgilendirme oturumu düzenlenecek. Son olarak, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin sizdeğerli misafirlerimiz için düzenleyeceği kültürel etkinlikler ile programımız tamamlanacak.

Bu vesile ile yoğun gündemlerinize rağmen katılım sağlayan siz değerli yerel yönetim temsilcilerine, süreci başından itibaren sahiplenen ve çalışmaların en verimli şekilde yürütülmesi için gerekli tüm imkânları sağlayan UCLG-MEWA Eş Başkanımız Sayın Zeynel Abidin BEYAZGÜL ve değerli ekibine ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Tüm katılımcıları saygıyla selamlıyor, verimli bir program olmasını diliyorum.

Comments are disabled