UCLG-MEWA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU ŞANLIURFA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


UCLG-MEWA Olağanüstü Genel Kurulu 22-23 Kasım 2023 tarihlerinde, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği ve katkılarıyla Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Etkinliğin birinci gününde, programın açılış oturumu gerçekleştirildi. Açılış oturumunda ilk olarak UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman katılımcılara hitap etti. Dr. Mehmet Duman konuşmasında bölgede yaşanan insani krizlere dikkat çekti: “Bizler, halka en yakın yönetim camiası olarak, köklü mirasımızla birlikte, elimizdeki verileri de göz önünde buldurarak kentlerimizi daha güçlü yarınlara taşımanın gayretinde olmalıyız.”

Akabinde, Gazze Belediye Başkanı Yahya Sarraj video mesaj ile Filistin’de yaşanan insani krizin boyutlarını yerel yönetimler bağlamında ele aldı. Ardından, Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Murat Şenkul, Gazze’de yaşananlardan dolayı insanlığın bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Devamında, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Av. Zeynel Abidin Beyazgül, sürdürülebilir kalkınma ve iş birliğini güçlendirmenin öneminden bahsederek yerel iklim eylemine şu sözlerle değindi: “İklim değişikliği, bölgemizin maruz kaldığı zorluklardandır. Bu konuda yerel yönetimler olarak inisiyatif almamız gerekmektedir. Karşılaştığımız zorluklar, deneyim paylaşımını zorunlu kılmaktadır.”

26-28 Ekim tarihlerinde Konya’da gerçekleştirilen UCLG Dünya Konseyi’nde UCLG Başkanlık görevini devralan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, MEWA Bölgesi’ndeki mevcut durumu ele aldı ve barışın sağlanması için gayretle çalışmakta olduklarını ifade etti. Daha sonra El-Halil Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Tayseer Abu Sneineh çevrim içi olarak katıldı. Batı Şeria’daki yaşananları ele alan UCLG-MEWA Başkanı mevcut durumun yerel yönetimlere yansımasını katılımcılara aktardı. Açılış oturumu Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak’ın katılımcıları selamlama konuşması ve aile fotoğrafının çekilmesi ile son buldu.

Açılıştan sonra, Küresel Gündemler Aracılığıyla Yerel Kalkınmanın Hızlandırılması oturumu Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Hayri Baraçlı’nın moderasyonunda başladı. Konuşmacıların arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karak Belediye Başkanı Mohammad Maaitah ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton yer aldılar. Ayrıca, Irbid Büyükşehir Belediye Başkanı Nabil Ahmed Alkofahi ve Salfeet Belediye Başkanı Abdulkarim Zubaydi çevrim içi olarak oturuma dahil oldular. Oturumda, iklim değişikliğine uyum, kapsayıcı kentsel kalkınma, yerel yönetişim ve politika konuları ele alındı.

Küresel gündemler ve yerel kalkınma temalı oturumun ardından UCLG-MEWA Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda idari kararların alınmasının ardından, Genel Kuruldaki istişarelerin sonucunda Filistin’de yaşanan insani krize ilişkin olarak bildiri kabul edildi.

Etkinliğin ikinci günü UCLG-MEWA Kıdemli Araştırma Sorumlusu Reem Abusamra’nın moderasyonunda COP 28’e Doğru: Daha Yeşil ve Dirençli Bir Kentsel Gelecek oturumu ile başladı. Oturumda, Ajloun Belediye Başkanı Hamzeh Zghoul, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Ein Al Basha Belediye Başkanı Jamal Al Waked Al Faouri, Güzelyurt Belediye Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar yer aldı. Belediye başkanları, kendi kentlerinde yeşil ve iklim çalışmalarına dair gerçekleştirdikleri İyi Uygulama örneklerini katılımcılar ile paylaştı.

Ayrıca, KAVŞAK Ağı’nın Bilgilendirme Günü oturumunda projenin faaliyetleri ele alındı. Bu kapsamda UCLG-MEWA’nın tanıtımı ile projeye verdiği katkı hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Devamında düzenlenen çalıştayda da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ulaşım sorunları tartışıldı. Eş zamanlı olarak da WALD E-Parlamento Uluslararası 5. Gençlik Oturumu – “SKA: 11 Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” ve “SKA: 13 İklim Eylemi” temalarıyla Dr. Mehmet Duman’ın moderasyonunda gerçekleşmiştir.

Ardından, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Şanlıurfa’da Kent Ziyaretleri düzenlendi. Böylelikle, UCLG-MEWA Olağanüstü Genel Kurulu üye ve paydaşlarının yoğun katılımıyla tamamlandı.

Comments are disabled