UCLG-MEWA RIO DE JANERIO’DA DÜZENLENEN 22. IOPD KONFERANSI’NA KATILDI


22. Uluslararası Katılımcı Demokrasi Gözlemevi (IOPD) Konferansı, 6-8 Kasım 2023 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde katılımcı ve müzakereci demokrasiyi teşvik etmek amacıyla gerçekleştirildi.

IOPD tarafından düzenlenen etkinliğe aralarında UCLG-MEWA’nın da yer aldığı dünyanın farklı bölgelerinden temsilciler katıldı. Etkinlikte, yerel yönetişimin şekillendirilmesinde katılımcı demokrasinin kritik rolüne değinildi.

Binden fazla şehrin küresel iş birliğini temsil eden IOPD, yerel düzeyde katılımcı ve müzakereci demokrasiyi kararlılıkla teşvik etmeye yönelik çalışmalarına bu yıl da devam etti. IOPD, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Teşkilatı çatısı altında faaliyet gösteren yerel ve bölgesel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve araştırma merkezleri ile iş birliği yaparak; yerel yönetim liderleri ve uzmanları katılımcı demokrasinin küresel düzeydeki mevcut durumunu ele almak için bir araya getirdi.

IOPD 2023 Rio Konferansı, demokratik ilke ve uygulamaların geliştirilmesi için kritik dört kapsayıcı başlık etrafında yapılandırıldı:

  • Demokrasi ve Vatandaşlık
  • Katılım ve Müzakere
  • Kapsayıcılık ve Çeşitlilik
  • Şeffaflık ve Açık Yönetim

Programın ikinci gününde, UCLG-MEWA, “MEWA Bölgesi ve Belediyeciliğe Katılımcı Yaklaşım” başlıklı sunum ile etkinlikte yer aldı.  UCLG-MEWA Politika Sorumlusu Yehia Ibrahim, UCLG-MEWA’nın katılımcı demokrasiyi bölgesel girişim ve çalışmalara entegre ederken kullanıldığı yöntemleri ve çok yönlü stratejileri dinleyicilere aktardı. Diğer yandan, UCLG-MEWA’nın katılımcı ve müzakereci demokrasinin geliştirilmesi konuda kararlı olduğunu da vurguladı. İbrahim, Teşkilatın yenilikçi yaklaşımlarını ele alarak, bölgedeki yerel yönetişimin geliştirilmesine katkıda bulunan başarılı vaka çalışmaları ile beraber iyi uygulamaları dinleyicilerle paylaştı.

Ayrıca, UCLG-MEWA’nın yanı sıra MEWA Bölgesi’nden Tahran Belediyesi de katılımcılar arasında yer aldı. Tahran Belediyesi’nin katılımı, MEWA şehirlerinin küresel diyaloglara aktif olarak dâhil olma ve yerel düzeyde katılımcı demokrasiyi teşvik etme konusundaki kararlılığını bir kez daha vurguladı.

22.IOPD Konferansı,  fikir alışverişi için bir alan sağlamakla beraber aynı zamanda katılımcı demokrasinin geleceğini şekillendirmede iş birliğine dayalı çabaların önemine dikkat çekti. UCLG-MEWA’nın etkinliğe katkısı ve Tahran Belediyesi’nin MEWA Bölgesi’ni temsil etmesi, bölgenin demokratik ilkeleri ilerletme ve kapsayıcı yönetişim uygulamalarını teşvik etme konusundaki kararlılığının bir göstergesi oldu. IOPD, küresel ağıyla bu değişimlere öncülük ederek kent ve sakinlerinin yararına katılımcı demokrasi ilkelerini benimsemeleri için farkındalığı artırdı.

 

 

Comments are disabled