UCLG-MEWA SUUDİ ARABİSTAN’DA ADA VE AUDI’Yİ ZİYARET ETTİ


20 Ocak 2015 tarihinde, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Sayın Mehmet DUMAN, UCLG-MEWA Proje Sorumlusu Sayın Randa Al SABBAGH ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Dış İlişkiler Müdürlüğü’nden Sayın Süleyman SÜRAT’ten oluşan UCLG-MEWA heyeti, Suudi Arabistan’ın Riyad şehrindeki Arriyadh Kalkınma Yüksek Komisyonu’na bir ziyarette bulundu.

Stratejik Kentsel Kalkınma Dairesi Genel Müdürü Sayın Ahmed M. ASSIBAIL, UCLG-MEWA heyetini karşıladı.

Toplantı sırasında, Sayın DUMAN, UCLG ve UCLG-MEWA’yı ve faaliyetlerini  çeşitli yayınlar üzerinden tanıtarak, Sayın Ahmed M. ASSUBAIL’i, MEWA bölgesindeki belediyeler ile Suudi belediyelerin ağlarını güçlendirmek amacıyla işbirliğinde bulunmaya çağırdı.

Sayın Randa AL SABBAGH, UCLG ve UCLG-MEWA Komitelerini, özellikle de 19 Aralık 2014 tarihinde Adana’daki UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda kurulan Akıllı Şehirler Komitesi’ni tanıttı. Sayın AL SABBAGH, yetkilileri komitenin faaliyetlerine katılmalarını teklif etti ve Komite’nin Konya’da gerçekleşecek olan ilk toplantısına davet etti.

Sayın ASSUBAIL, MEWA bölgesindeki yerel yönetimlerin önemine dikkat çekerek,  son yıllarda sahada büyük başarı gösteren Türkiye’deki belediyelerin rolüne vurgu yaptı.

Ayrıca, Endüstri Mühendisi Sayın Fahad AL-ALSHAIKH ve Arriyadh Kapsamlı Kalkınma Stratejik Plan Güncelleme Müdürü Sayın Müh. Khalid S. AL REFAIE,  Riyad Kentsel Kalkınma Stratejisi ve Riyad Toplu Taşıma Sistemi için Metro Projesi hakkında sunumlar yaptılar. Ardından, Sayın DUMAN, uluslararası katılımcılara Riyad’ın ulaşım projelerini sunmak amacıyla, Riyad yetkililerini 2-5 Şubat 2015 tarihlerindeki “Enerji, İklim ve Hava kalitesi zorlukları: gelişmekte olan ülkelerdeki ve gelişen ekonomilerdeki kentsel ulaşım politikalarının ve karşı önlemlerin rolü” başlıklı XVI. CODATU Konferansı’na katılmaya davet etti.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri, kendisine gösterilen konukseverlik ve sıcak karşılamadan ötürü şükranlarını ifade ederek, Sayın ASSUBAIL’e bir plaket takdim etti.

Görüşmenin ardından UCLG-MEWA heyeti, Türkiye’nin Riyad Başkonsolosu Sayın Yusuf DEMİRER’i ziyaret ederek, UCLG-MEWA’nın faaliyetlerinin Suudi Arabistan’da tanıtılmasında destek olunmasını rica etti. Görüşme, Sayın DUMAN’ın Sayın DEMİRER’e bir plaket sunmasıyla sona erdi.

Son olarak, UCLG-MEWA Genel Sekreteri ve beraberindeki heyet, Arap Kentsel Kalkınma Enstitüsü’ne (AUDI) bir ziyarette bulunarak, Enstitü Başkanı Sayın Abdullah Al-Ali AL-NUAIM’le görüştü. Sayın DUMAN, UCLG-MEWA’nın yayınlarını Sayın AL-NUAIM’e sunarak, Suudi belediyeleri UCLG-MEWA çatısı altında toplama konusunda desteklerini istedi ve kendisine UCLG-MEWA’nın plaketi takdim etti.

AUDI’de ayrıca AUDI Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Abdullah ALSUBAIL’le, Çocuk ve Gençlik Program Direktörü Sayın Abdulsalam W. ALSULAIMAN’la ve Kentsel Planlama ve Sürdürülebilir Kalkınma Direktörü Sayın Nuha ELTINAY’la da bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda katılımcılar, faaliyetlerini, programlarını ve üzerinde durdukları farklı konuları sundular. Sayın Abdullah ALSUBAIL, AUDI’nin MEWA bölgesindeki şehirlerin, özellikle de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son 10 yıldaki deneyiminden faydalanmak isteyen şehirlerin kalkınması için UCLG-MEWA’yla işbirliğinde bulunmak istediğini ifade etti. Sayın ELTINAY, üzerinde çalıştıkları farklı faaliyetleri ve katılacakları etkinlikleri sunarak, UCLG-MEWA’nın komiteleri çerçevesinde işbirliğinde bulunma isteğini iletti.

Comments are disabled