UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ GİRNE’DE TOPLANDI


UCLG-MEWA, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi bünyesinde 5 Ağustos 2022 tarihinde Girne’de çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Açılış töreni, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Eşi Sayın Sibel Tatar’ın selamlama konuşmalarıyla başladı. UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, video mesajında ​​Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ne ulaşmanın önemine vurgu yaparak, hem kadınların hem erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin gerekliliğini savunduklarını vurguladı. Açılış töreninde, ayrıca, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın gönderdiği mesaj, katılımcılarla paylaşıldı. Bir gün boyunca süren etkinlikler kapsamında; UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanlık Divanı  Toplantısı, “Belediyelerde Eşitliği İzleme Projesi Sonuç Raporu’nun Lansmanı”, “Yerel Liderlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak Paneli” ve “Yerel Yönetimler İçin Eşitlik Eylem Kılavuzu” konulu yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, 2022-2025 döneminin ilk Başkanlık Divanı Toplantısı’nı 5 Ağustos 2022 tarihinde Girne Belediyesi’nin  ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantıda, Girne Belediyesi UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin 2022-2025 dönem başkanı seçildi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün başkanlığında düzenlenen toplantıda, yeni stratejilerin ve önceliklerin tartışılması ve önümüzdeki döneme ilişkin yol haritasının çizilmesi amaçlandı.

Toplantıya, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Beyarmudu Belediyesi’nden Proje Koordinatörü Didem Çavuşoğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ünzile Kuru, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden Edibe Sahil, Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Başa ve Beylikdüzü Belediyesi Meclis Üyesi Nazife Figen Karahan katılım sağladı.

Belediyelerde Eşitliği İzleme Projesi Sonuç Raporu Lansmanı

UCLG-MEWA ve KA.DER tarafından yayınlanan “Belediyelerde Eşitliğin İzlenmesi” projesine ait sonuç raporunun lansmanı da yapıldı ve ardından bir panel düzenlendi. Selamlama konuşmalarını UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Başkanı Nuray Karaoğlu yaptı. UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz, UCLG-MEWA Projeler ve Komiteler Koordinatörü Melis Şahin ve KA.DER Proje Danışmanı Ayşe Kaşıkırık, UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komite sorumlusu Yehia İbrahim’in moderatörlüğünde raporla ilgili katılımcılara bilgi verdiler.

Yerel Liderlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak: Zorluklar ve Fırsatlar Paneli

UCLG-MEWA ve Girne Belediyesi tarafından düzenlenen “Yerel Liderlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması” konulu panelde, kadınların yerel yönetime katılımı ve karşılaştıkları zorluklar ve fırsatlar tartışıldı. Moderatörlüğü Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Nidai Güngördü’nün yaptığı panele, akademisyenler ve sosyal aktivistler dahil olmak üzere birçok temsilci katıldı.

Yuvarlak Masa: Yerel Yönetimler İçin Eşitlik Eylem Kılavuzu

Girne programı kapsamında “Yerel Yönetimler için Eşitlik Eylem Kılavuzu” yuvarlak masa toplantısı da düzenlendi. Toplantı, Eşitlik Eylem Planı hazırlama sürecinde belediyeler için bir rehber oluşturmayı amaçladı. Girne Belediyesi Sosyal İşler Şubesi Proje Koordinatörü Misli Kadıoğlu toplantıya başkanlık etti.

Comments are disabled