UCLG-MEWA VE ROAS’DAN ÇEVRİM İÇİ TOPLANTI


UCLG-MEWA ve ROAS, çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirerek yeni tip coronavirüs (COVID-19) sürecinde, Orta Doğu bölgesindeki gelişmeleri ele aldı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönlerimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı Arap Ülkeleri Bölge Ofisi (UN-HABITAT ROAS), 27 Nisan 2020 tarihinde çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda taraflar, COVID-19 salgını başta olmak üzere bölgesel meselelerin çözümünde görüş paylaşma fırsatını buldular.

İlk olarak söz alan ROAS temsilcisi Ali Erfan, COVID-19 ile mücadelede gösterdikleri çabalarının sosyo-ekonomik etkilerini özetleyen bir konuşma yaptı. Erfan konuşmasında; ayrıcalıksız alanlar, mülteci kampları, uzun vadeli iyileşme süreci, farkındalık ve veri portalı gibi küresel düzeydeki altı öncelikli konudan da bahsetti. Erfan, küresel gündemi göz önünde bulundurarak, krize karşı hızlı bir bölgesel refleksin gösterilmesinin önemini vurguladı.

Uluslararası kuruluşların önemine değinerek konuşmasına başlayan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da krize karşı bölgesel refleksin geliştirilmesinin öneminin altını çizdi. Live Learning Experience hakkında bilgi veren Duman, UCLG’nin savunmasız toplulukları destekleyici girişim ve çabalarından da bahsetti.

Duman ayrıca; Mersin, Balıkesir ve Konya Büyükşehir Belediyelerinin almış oldukları tedbirler ışığında, salgının önlenmesi için Türk makamlarının aldığı sıkı tedbirlere değindi.  Lübnan’daki Dannieh Beldiyeler Birliği’nin,  COVID-19 ‘a karşı almış olduğu tedbirler de yine Duman’ın değindiği konulardan oldu.

Toplantının sonunda ise taraflar, tematik bir Live Peer-Learning Experience toplantısının Mayıs ayında yapılması hususunda görüş birliğine vardı.  İki haftada bir yapılması düşünülen toplantılarda, bölgesel iyi uygulama örneklerinin ve COVID-19 ile mücadeledeki tedbirlerin ele alınması düşünülmektedir. Toplantılar UCLG-MEWA’nın çalışma dilleri olan Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yapılacaktır.

Comments are disabled